Danimarka’nın küstah gazetesi ödül aldı!

Müslümanların tepkisi çeken karikatürleri ilk kez yayınlayan Danimarka'nın Jyllands-Posten gazetesi bu adımı nedeniyle ödül aldı.

Ödülü veren “Ekstra Bladet” adlı tabloid gazetesi editörü Hans Engell, Jyllands-Posten gazetesinin “düşünce özgürlüğünde çatlak oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu ve temel haklara siyasi doğruluğun denilen şeyin nasıl girdiğini” gösterdiği için bu ödüle layık gördüklerini kaydetti. “Ekstra Bladet” gazetesinin eski editörü Victor Andreasen için verilen “Victor Prize” karikatürleri yayınlayan editör Carsten Juste’a verildi. Ödül töreni dün gece yapıldı.

“Ekstra Bladet” gazetesi editörü Engell, “Bu ödülü Jyllands-Posten gazetesine aylardır düşünce özgürlüğünü savunduğu için verdik. Jyllands-Posten sadece görevini yaptı: Düşünce özgürlüğünü uyguladı.” dedi. İki koruma tarafından korunan Juste, ödülü alırken “düşünce özgürlüğü ne kadar kırılgan” dedi.

Danimarka’nın Jyllands-Posten adlı gazetesi, 30 Eylül’de Hz. Peygamberi terörist olarak gösteren 12 karikatür yayınlamıştı. Müslümanların tepkisi çeken karikatürler daha sonra pekçok Avrupa gazetesinde yer almıştı.