Danimarka’dan yine tahrik

Hz. Muhammed(sav) karikatürleri nedeniyle büyük tepki çeken Danimarka’da şimdi de Kur’an-ı Kerim için "şiddeti teşvik" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Danimarka’da Türkçe yayınlanan “Haber” gazetesinin, Politiken gazetesinden aktardığı habere göre, “Danimarka’nın İslamlaştırılmasına Son (Stop İslamisering af Danmark) adlı marjinal örgüt, Danimarka polisine Kur’an-ı Kerim hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, Kur’an-ı Kerim’in şiddeti öven ve şiddete teşvik eden bölümler içerdiği ve bunun Danimarka anayasasına karşı olduğu iddia edildi.

Dernek başkanı Anders Gravers şikayet dilekçesinin bir kopyasının Al Jazeera televizyonuna ve Danimarka’daki Müslüman ülke büyükelçiliklerine gönderildiğini de bildirdi.

Danimarka anayasasında bulunan “şiddet kullanan, kullanılmasını teşvik eden dernekler yasa yoluyla kapatılır” maddesinin Danimarka’daki Camileri de kapsadığını öne süren dernek, Adalet Bakanından da, Kuranı Kerim’deki şiddete teşvik eden bölümlerin Danimarka’da okunmasını yasaklamasını talep etti.