Danimarka’ya ‘Roj TV’yi kapatın’ telefonu

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller’i telefonla arayarak, bu ülkeden yayın yapan Roj TV’nin kapatılmasını istedi.

Terör örgütü PKK’nın AB’nin de terör listesinde yer aldığını hatırlatan Gül, son olaylarda Roj TV’nin oynadığı role dikkat çekti: “Bu son olayları da Roj TV’nin, yayınları yoluyla organize ettiği ortaya çıktı. Ben de bu nedenle sizi arıyorum. Neredeyse dakika dakika, Roj TV aracılığıyla bunlar yönetildi. Cenaze töreninde çıkan olaylar dahi kanalda izlenebiliyordu. Sızan teröristlerin isimleri bile, kendi güvenlik birimlerimiz ortaya çıkarmadan yayınlandı. Bütün bunlar televizyonun terörist örgütün kanalı olduğunu ispatlıyor.” Gül, terör örgütünün yayınlarının Fransa ve İngiltere’de kapatıldığını hatırlatarak, aynı kişilerin şimdi başka isimle Danimarka’dan yayın yaptığını belirtti. Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği’nin gerekli belgeleri başsavcıya ilettiğini kaydeden Gül, hukuki süreç bir yandan devam ederken, siyasi iradenin de önemli olduğunun altını çizdi. Danimarka Dışişleri Bakanı Möller de, Gül’e “PKK ile mücadelenizde sizi tamamen destekliyoruz.” dedi.

Gül, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında da Diyarbakır’daki olaylar hakkında bilgi verdi. Gül, “PKK, çok büyük hazırlık içindeydi. Daha büyük bir planlaması vardı. İstihbarat örgütleri iyi çalıştı, neler yapacağı adım adım öğrenildi, gerekli önlemler alındı ve olayların büyümesi engellendi.” dedi.