Danimarka’ya tepkiler Almanya’ya sıçradı

Danimarka'da yayınlanan ve peygamberimizi temsil eden karikatürlere karşı tepkiler giderek artmaya devam ediyor.

Almanya genelinde Danimarka’ya ait konsoloslukların yer aldığı şehirlerde düzenlenen gösterilere binlerce kişi katıldı. Almanya’nın nüfus bakımından en büyük yeri olan Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinin başkenti Düsseldorf’da yapılan gösteriye yaklasik olarak 4 bin dolayında kişi katıldı.

Organizatörlügünü Yousef Abu Ghazaleh adında Filistinli bir kişinin üstlendiği yürüyüşe katılımın daha çok Arap ülkeleri vatandaşlarından olduğu görüldü. Düsseldorf merkez tren istasyonundan başlayan gösteriye özellikle değişik yaş gruplarından kişilerin katılması dikkat çekiyordu. Az da olsa Türk kökenli göçmenlerinde katıldığı gösteride herhangi bir olay yaşanmaması için organizatörlerin yoğun çaba sarfettiği görüldü. Cihan’a konuşan organize heyetinin başkanı Ghazaleh, polisle işbirliği içerisinde böyle bir yürüyüşü düzenlediklerini ve amaçlarının yayınlanan karikatürlere karşı tepkilerini tamamen demokratik kurallar içerisinde göstermek olduğunu söyledi. Herhangi bir taşkınlık yaşanmaması için her türlü önlemi aldıklarını ve hiç bir müslümanın tasvip etmeyeceği bu yanlışlıktan bir an önce dönülmesi gerektiğini söyleyen Ghazaleh, basın özgürlüğünün kullanılırken başkalarının özgürlüğünün de engellenmemesine dikkat edilmesi gerektiğını vurguladı. Çok sayıda polisin görev yaptığı yürüyüşte, Cihan’a açıklamalarda bulunan polis yetkilisı, her şeyin kanunlar çerçevesinde yürüdüğünü ve herhangi bir taşkınlık çıkmadığını söyledi.

Yürüyüş esnasında organize heyeti tarafından oluşturulan kordon içerisinde sloganlar atan katılımcılar, bütün peygamberlerin adlarını anarak dua ettiler. Genelde Salavat-ı Şeriflerin getirildiği yürüyüşte, bayanlar gurubun arkasından yürüdüler. Düsseldorf merkez tren istasyonundan başlayan yürüyüş, Danimarka konsolosluğu önünde son buldu. Danimarka konsolosluğu önünde slogan atan grup daha sonra sesizce dağıldı.