Danıştay başkanı seçilemedi

Sumru Çörtoğlu'nun yaş haddinden emekli olmasıyla boşalan Danıştay Başkanlığı için bugün yapılan ilk seçim turlarından sonuç alınamadı.

Başkanlık seçimi için bugün 20 oylamadan oluşan 5 tur yapıldı.

Birinci turun ilk üç oylamasında sonuç alınamaması üzerine 3. oylamada en çok oyu alan iki aday 3. Daire Başkanı Gürsoy Gönenç ve 1. Daire Başkanı Yılmaz Çimen bu turun son oylamasında yarıştı. Bu oylamada Gönenç 27, Çimen 22 oy aldı. Her iki aday da Danıştay Genel Kurulu’nun salt çoğunluğu olan 48 oya ulaşamadığı için 2. tura geçildi.

Tüm adayların yeniden oylandığı 2. turun ilk üç seçiminde de sonuç alınamadı. Bu turun üçüncü oylamasında en çok oyu alan iki aday 2. Daire Başkanı Mustafa Birden ve 3. Daire Başkanı Gönenç son oylamaya katıldı. Bu turun son oylamasında Birden 31, Gönenç ise 25 oy aldı. Bu turda da sonuç çıkmayınca 3. tur oylamaya geçildi. Bu turun ilk üç oylamasında da başkan seçilemeyince üçüncü oylamada yine Birden ile Gönenç yarıştı. Final oylamasında Birden 29, Gönenç 26 oy aldı.

Daha sonra yapılan 4. tur oylamanın finaline yine Birden ve Gönenç kaldı. Bu oylamada Birden 28, Gönenç 27 oy aldı. Başkanlık için bugün yapılan 5. ve son turdan da sonuç çıkmadı. Bu turda Birden 27, Gönenç 26 oy aldı.

Başkan seçilebilmek için adaylardan hiçbirinin Danıştay Genel Kurulu’nun salt çoğunluğu olan 48 oya ulaşamaması nedeniyle oylamalara yarın devam edilecek.