Danıştay kararının gecikmesi işleri aksatıyor

Mersin Limanı ihalesi 6 ay önce sonuçlanmasına rağmen, halen devir yapılamaması nedeni ile limana adete çivi çakılmıyor.

Danıştay 1. Daire, kendisine gönderilen dosya için 60 gün içinde görüş vermek zorunda olmasına rağmen, süre 90 günü bulmasına rağmen, halen devir için Danıştay’dan görüş bekleniyor.

Gerekli yatırımlar yapılamadığı içinde Liman’da işlerin aksadığı vurgulanıyor. 60 günlük süre içinde görüş vermek zorunda olan Danıştay’dan karar çıkmazken, Mersin Limanı’ndaki işlem hacmi bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5 oranında düştü.

Deniz Ticaret Odası Genel Sekreteri Atahan Çukurova, Danıştay’ın bir an önce karar vermesini beklediklerini söyledi. Limanı’nın Mersin ekonomisinin bel kemiği olduğuna dikkat çeten Çukurova, limanın yıllardır özelleştirilmeyi beklediğini hatırlatarak, “Liman 2005 yılında özelleştirildi. Özelleştirmeyi rekabet kurulu onayladı. Ancak Danıştay halen onayladı. Neden onaylamadığını gecikmenin neden gerçekleştiğini bilmiyoruz” dedi.

Limanda zaten bekleyen çok yüklü yatırımlar olduğunu dile getiren Çukurova, 12 Ağustos 2005 tarihinde yapılan ihalenin ardından liman özelleşeceği için hiçbir yatırım yapılmadığını, bunun da işleri yavaşlattığını kaydetti. 12 Ağustos’ta yapılan nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklif 755 milyon dolarla PSA-Akfen konsorsiyumundan gelmişti.