Danıştay saldırısı demokrasiye yönelik

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi Ak Parti Milletvekili Doğan Topaloğlu, Danıştay saldırısı sonrasında yaşanan tartışmalara değinerek Türkiye'de akli dengesi bozuk olanların dışında Cumhuriyeti benimsemeyen kimse bulunmadığını söyledi.

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi Ak Parti Milletvekili Doğan Topaloğlu, Danıştay saldırısı sonrasında yaşanan tartışmalara değinerek Türkiye’de akli dengesi bozuk olanların dışında Cumhuriyeti benimsemeyen kimse bulunmadığını söyledi. Ak Parti Ankara Milletvekili Haluk İpek ise, son yedi ayda 5 farklı çetenin ortaya çıkmasının Danıştay saldırısının tamamen hükümete ve demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunu savundu.

Beypazarı Festivali kapsamında bir dizi açılışa katılan Ak Partili Milletvekilleri Danıştay saldırısı ve sonrasında kamuoyunda yaşanan tartışmalara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

TBMM İçişleri Komisyonu üyesi Ak Parti Milletvekili Topaloğlu, ”Türkiye’de ruh hastaları dışında Cumhuriyeti benimsemeyen kimse kalmadı. Ama demokraside daha alacağımız epey mesafe var. O mesafeyi aldığımız zaman bu olayları bertaraf edeceğiz. Ortam daha uygun hale gelecektir. O yüzden çıkan bu çete olaylarından endişelenmiyorum ” dedi.

Topaloğlu. ”Gelişmiş ülkelerde demokrasi nasıl rayına oturduysa bizde de oturacaktır. Ben demokrasinin iyiye gittiğini görüyorum. Bu tip örgütler oluştuğuna göre demek ki onların istediği ortam yavaş yavaş ortadan kalkıyor, demokrasi taşları yerine oturuyor. Bu çetelerin ortaya çıkmasını iyiyi yorumluyorum bu yüzden endişeli değilim” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Ak Parti Ankara Milletvekili Haluk İpek ise,Türkiye’de son yedi ayda beş çetenin ortaya çıkmasının ve Danışta ya yönelik saldırıların tamamının hem hükümete hem de demokrasiye yönelik yapıldığını savundu.

Haluk İpek, ”Yapılan bu saldırıların tamamı hem hükümete hemde demokrasiye yönelik yapılan saldırılardır. Ama Türkiye kurumlarıyla görevinin başındadır. Her birim üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Hukuk devletinin kuralları işliyor. Şu anda bir çok çete yakalanıp yargıya teslim ediliyor.” diye konuştu.

Geçmiş yıllarda da bu tür saldırıların olduğunu belirten İpek,”Ama her zaman bu anti demokratik yapılar, hükümetlere,demokrasiye ve halkın huzurunu, refahını bozmaya yönelik bu tür saldırılar cezalandırılmış ve yok olup gitmişlerdir. Bundan sonrada böyle olacaktır.” dedi.