Danıştay’a siyah başörtülü protesto

İlmi ve Kültürel Araştırma Vakfı'na (İLKAV) üye bir grup Hz Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri ve Danıştay'ın başörtüsü yasağını protesto için Danıştay binası önüne siyah başörtüsüne yazılı kınama mektubu bıraktı.

İlmi ve Kültürel Araştırma Vakfı’na (İLKAV) bağlı yaklaşık 200 kişilik bir ğrup Danimarka’da bir gazete tarafından yayınlanan Hz Muhammed’i aşağılayan karikatürleri ve Danıştay’ın uyğuladığı böşörtüsü yasağını protesto etmek için Abdi İpekçi Parkı’nda toplandı. Eylem okunan Kur’an’ı Kerim’le başladı. Sık sık tekbir getiren eylemci grup ellerinde taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla Hz. Muhammed’e yapılan çirkin saldırıyı ve Danıştay’ın başörtüsü yasağını protesto etti.

Grup adına bir konuşma yapan İlmi ve Kültürel Araştırma Vakfı Genel Başkanı Mehmet Pamak, dünyada soğuk savaş döneminin başlamasıyla birlikte Batı medeniyeti tarafından İslam dininin ve Müslüman halkın düşman olarak ilan edildiğini belirterek başta Müslümanların kutsal kitabı Kur’an’ı Kerim’e ve Peygamber Hz. Muhammed’e yönelik “düşünce ve basın özgürlüğü” adı altında çirkin davranışlarda bulunulduğunu söyledi.

Dünyadaki İslam dinine karşı yürütülen küresel saldırılara karşı Türkiye’de de müslümanların kendi ülkelerinde laik sistemin modernleşme ve batılılaşma projelerinin ürettiği baskı ve yasaklara muhattap kaldığını ifade eden Pamak, hükümetin uygulanan bu haksızlıklar karşısında yetersiz kaldığını savundu. Mehmet Pamak, böşörtüsü konusunda YÖK ve Danıştay’ın haksız uygulamalarını kabul etmediklerini belirterek Danıştay’ın “Okulda aç, pazarda türban tak ” anlayışıyla başörtüsü takan Müslüman kadınlarla adeta dalga geçtiğini söyledi.

Basın açıklamasının ardından yaklaşık 100 kişilik bir grup Danıştay binası önüne yürüyerek Danıytay’ın böşörtüsü konusundaki olumsuz ve tutarsız tavrını protesto etmek için Danıştay binasının bahçe demirlerine siyah bir başörtüsüne yazılan kınama mektubunu astı.

Sık sık tekbir getiren grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.