‘Danıştay’dan bir çok engelle karşı karşıya kaldık’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı konularda Danıştay'ın karşılarına bir engel olarak çıktığını belirterek, "Şu yetkili, bu yetkili. Söyleyin yetkili kimse onu bulalım" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Müteahhitler Birliği Genel Kurulu’na katıldı. Burada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye’de hidroelektrik santrallerinden yeteri kadar faydalanmadığına dikkat çekerek, bu konuda yerli sermayeyi yatırıma davet etti. Yatırımcıların özel olarak bir çok engelle karşı karşıya kaldıklarının da bilincinde olduğunu dile getiren Erdoğan, “Biz yasamada bazı adımlar atarız, yürütmede bazı adımlar atarız ama üçüncü atacağımız adım bizim atabileceğimiz adım değil. Yargıda atımı bizim atmamız mümkün değil” diye konuştu.

Şu ana kadar, Danıştay’dan bir çok engelle karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Erdoğan şöyle devam etti: “Bu Danıştay bu ülkenin Danıştayı. Kuvvetler ayrılığı prensibi içerisinde yargı başlığı altında yer alıyor… Bu ülkenin bir yatırımı olur… Yatırım bu, Şurada şöyle bir eksik var, bunun giderilmesi lazım. Bu eksiğin giderilmesi için ne gerekiyorsa biz bunu yapalım. İşi cözelim. Ben bunu bekliyorum şahsen. Ama malesef burada tıkanıp kalıyoruz. Yani şu yetkilidir, bu yetkilidir. Söyleyin yetkili kimse onu bulalım. Bu işi çözelim. Enerji konusunda enerji Bakanlığı yetkili ise bunu söyleyin. EPDK mı yetkili, bunu söyleyin. Ona göre bu adımları atalım. Atmaya mecburuz. Çünkü ülke kaybediyor”

Sınırı aşan sular meselesine de değinen Erdoğan, Türkiye’deki baraj sayısının süratla artması gerektiğini kaydetti. “Neden Artvin’de tıkanıp kalalım. Oradaki barajı neden bitirmeyelim” diyen Erdoğan, “Ardı ardına dizili barajlar var ama hala bitiremiyoruz. Bir taraftan büroktarit oligarşi ile uğraşıyorsunuz… Az önce ifade edildi. Ben de buna katılıyorum. Ödemesiz yılların kalkıpta bütçe içerisinde yer alması gibi bir mantığı ben kabul etmiyorum. Böyle bir şey olamaz…Ama böyle anlayışta olanlar var. Bunun aşılması için mücadelemizi sürdürüyoruz… Bakıyorsunuz karşınıza yine Danıştay geliyor” şeklinde konuştu.