‘Danıştay’ın aldığı karar endişe verici’

Konya'da faaliyet gösteren 59 sivil toplum kuruluşu, yaptıkları ortak bir basın toplantısı ile Danıştay'ın başı kapalı bir öğretmen hakkında 'müdür olması sakıncalı' kararını endişe verici olarak değerlendirdi.

Adem Seleş, son günlerde dünya ve ülke gündemini meşgul eden olayların kaygı verici boyutlara ulaştığını savundu. İfade ve basın özgürlüğü adına kutsal değerlere saldırıların toplumda infiale yol açtığını belirten Seleş, “Maalesef nefret ve çatışmadan beslenenler hala gerilimi tırmandırmaya devam ediyor. Ne yazık ki dünyadaki gelişmeleri görmezden gelen ve ülkemizde de gelirim oluşturmaya çalışanlar boş durmamaktadır. Geçen hafta içinde Danıştay tarafından sokakta başörtü takan müdire bayan hakkında alınan karar, halkımızı ve sivil toplum kuruluşlarını endişeye sevk etmektedir.” şeklinde konuştu.

Yargı kararlarının hukukun temlini ve hukuka olan güveni yıkmaması gerektiğini ifade eden Seleş, Danıştay tarafından alınan kararın henüz tarifi yapılmayan kamusal alanın sınırlarını genişleteceği uyarısında bulundu.

Alınan kararın en üzücü yönünün müslümanlar için bir inanç gereği olan başörtüsünün kötü bir örnek olarak nitelendirmesi olduğunu aktaran Seleş, “Netice olarak, siyasi ve ideolojik bir mücadele varsa bunun alanı eğitim veya yargı olmamalıdır. Sorunun çözüleceği yer Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuyla ilgili siyasi partilerin il temsilciliklerini ziyaret ettiklerini dile getiren Seleş, iktidarıyla, muhalefetiyle, yargısıyla, yürütmesiyle bütün tarafların çözüme katkı konusunda çalışmalarını beklediklerini bildirdi.