Danıştay’ın başörtüsü kararı protesto edildi

Danıştay'ın sokakta başörtüsü taktığı ve öğrencilere kötü örnek olduğu gerekçesiyle bir öğretmenin müdür olarak atanmasını durdurması Fatih'te protesto edildi.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) ve bazı sivil toplum kuruluşlarına üye yaklaşık 300 kişilik grup, Fatih Postanesi önünde toplanarak Saraçhane Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. “Danıştay kararıyla yasak sokakta. Despotizm zirvede başörtüsü zulmüne son” yazılı pankart açan ve danıştay’ın kararını protesto eden dövizler taşıyan grup, “herkes için adalet başörtüye özgürlük, uyan diren özgürleş” şeklinde sloganlar attı.

Kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu grup adına Saraçhane Parkı’nda başörtüsü yasağını protesto eden açıklamalar yapıldı. Özgür-Der Genel Başkanı Avukat Hülya Şekerci, Avrupa’da medya tarafından yapılanın Türkiye’de yargı tarafından yapıldığını savundu. Danimarka’daki hakaretin ardından müslümanlara iki yerel kararın büyük darbe vurduğunu belirten Şekerci, “Danıştay’ın açık lise yönetmeliğini iptal etmesi ve aynı gün bir öğretmenin sokakta başörtüsü taktığı gerekçesiyle müdür olarak atanmasını durdurması. Bu iki karar da müslümanlara büyük bir saygısızlık ve İslam düşmanlığıdır. Bu kararla birlikte kamusal alan içerisine sokaklar da sokuldu. Başörtüsü takan öğretmen nasıl küçücük beyinlere kötü örnek oluyor anlamak mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Eyleme destek veren Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Fatma Benli ve Hukukçular Derneği Başkanı Hüsnü Tuna da kararın hukuk tanımazlık ve insan haklarına saygısızlık olduğunu belirtti. Açıklamaların ardından bir süre daha slogan atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.