‘Danıştay’ın kararı uygulamamızı etkilemez’

TMSF, Danıştay'ın, Şevket Demirel'e verilen haciz kararındaki yürütme kararını durdurmasının, yönetim ve denetimi devralınan dokuz şirket ile ilgili 248 sayılı Fon Kurulu kararını ve uygulamasını etkiler mahiyet taşımadığını bildirdi.

“23.02.2006 tarihinde basında yeralan Şevket Demirel’e ilişkin haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyulmuştur: Bilindigi uzere; Gol Yatırım Holding A.Ş ve Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş ile bu şirketlerin hissedar oldukları Elma-Su Elma ve Diğer Meyveler Özü ve Suları Sanayi ve Ticaret A.Ş, Puccinelli Elmataş Göller Bölgesi Meyve ve Sebze Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş, Göltaş Hazır Beton ve Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş, Göltaş Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş ve Orma Orman Mahsulleri Integre Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Orma Orman Mahsulleri Integre Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin hissedar olduğu Orkav Orman ve Tarım Sanayi Hammadde Üretim A.Ş ve OZF Fidancılık Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimleri, mülga 4389 sayılı Bankalar Kanunu’nun 15’inci maddesinin (7) numarali fıkrası (a) bendi uyarınca, Fon Kurulu’nun 23.06.2005 tarih ve 248 sayılı kararı ile Fon tarafından devralınmıştır. Sozkonusu kararın iptali talebiyle İstanbul İdare Mahkemesi’nde açılan dokuz adet davada, yürütmenin durdurulması talepleri Mahkemece reddedilmiştir. İstanbul Bolge İdare Mahkemesi ise red kararlarına yönelik itirazları reddetmiş bulunmaktadır.

Diger taraftan, Fon Kurulu’nun 29.09.2005 tarih ve 413 sayılı karari ile mulga 4389 sayili Bankalar Kanunu’nun 15’inci maddesinin (7) numarali fikrasi (b) bendi uyarinca, Sevket Demirel Holding A.S.’nin pay devir sozlesmeleri ile edindigi banka hisselerini Universal Yatirim Holding A.S.’ne devri islemi ile Sevket Demirel’in, Sevket Demirel Holding A.S.’ndeki paylarinin tamamini kayden Murat Demirel’e devretmis gozuktugu hisse devir sozlesmesinin hukumsuz sayilmasini, aralarinda Sevket Demirel’in de bulundugu alti borcludan Egebank A.S.’nin yonetim ve denetimini dogrudan veya dolayli olarak tekbasina ve birlikte elinde bulunduran banka ortaklarindan talep edilen 259.722 milyar TL tutarindaki banka kaynaginin iade veya tazmininin talep edilmesini, ihtiyati haciz de dahil olmak uzere 6183 sayili Kanun hukumlerine gore takip yapilmasini karar altina almis bulunmaktadir. Bu kararin iptali talebiyle Danistay Onucuncu Dairesinde Sevket Demirel tarafindan acilan davada yurutmenin durdurulmasi karari verilmistir. Neslihan Demirel, S.Nihan Atasagun, Yilmaz Kasap ve Hasan Huseyin Uysal tarafindan acilan davalarda ise, tesis edilen ara kararlarina cevap verildikten sonra tekrar inceleme yapilip yeniden karar verilinceye kadar, yurutmenin durdurulmasi kararlari verilmis bulunmaktadir. Kararlara karsi yasal suresi icinde itiraz edilecektir.

Yürütmeyi durdurma kararları, 23.06.2005 tarihinde yonetim ve denetimi devralinan dokuz sirket ile ilgili 248 sayili Fon Kurulu kararini ve uygulamasini etkiler mahiyet tasimamaktadir. Sozkonusu Fon Kurulu ve yargi kararlari, konu ve uygulamalari bakimindan birbirinden tamamen bagimsiz olup, Fon yasal yetkileri cercevesinde Egebank A.S.’nden olan alacaklarini tahsil calismalarini yurutmeye devam edecektir. Bilgi edinilmesini ve geregini rica ederim.

Salim ALKAN Baskan Yrd.