Danıştay’ın kararına Bakan Gül’den de tepki geldi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Danıştay'ın başörtülü bir öğretmenle ilgili verdiği kararı ''tedirginlikle ve üzüntüyle'' izlediğini söyledi.

Danıştay’ın başörtülü öğretmen hakkında verdiği kararı değerlendiren Bakan Gül, bu tür kararların negatif özgürlük anlaşıyı içinde verildiğine işaret ederek, Türkiye’nin daha çok demoktatikleştiği bir dönemde böyle bir kararın yanlış olduğunu vurguladı. ”Oruç tutan öğretmende mi öğrencilerine kötü örnek oluyor denilebilir” diyen Dışişleri Bakanı Gül, ”Verilen kararda insanların dini vecibelerine karışma vardır. Türkiye’de özgürlüklerin genişlediği bir dönemde herkesin verdiği kararı bir daha düşünmesi gerekir.” dedi.

Gül, bir gazetecinin Rusya’da Türk okullarının kapatıldığı yönündeki sorusu üzerine, kendisine ve bakanlığa bir türde bir bilginin ulaşmadığını söyleyerek, ”Türk okulları yurtdışında başarılarından dolayı çok dikkat çekmektedir. Türkiye’ye karşı dostluğun gelişmesine büyük katkıları var.” dedi.

Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, 7. Cidde Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Suudi Arabistan’a hareket etti.