Dar gelirli taksidi evinde ödeyecek

TOKİ, Başbakan Erdoğan'ın talimatı üzerine, yeni yıldan itibaren dar gelirli vatandaşlara yönelik projelerde taksitleri, konut teslim edilene kadar erteleyecek.

Yoksul vatandaşlara yönelik konut projelerinde konutlar teslim edilene kadar peşinat ve taksiti almayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), dar gelirli vatandaşlara yönelik projeler için de benzer kolaylık getiriyor. TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, Başbakan Erdoğan’ın talimatı üzerine, yeni yıldan itibaren dar gelirli vatandaşlara yönelik projelerde, taksitleri, konut teslim edene kadar erteleyeceklerini söyledi. Bayraktar, “Konut için başvuran dar gelirli vatandaş, peşinatı ödedikten sonra, hem oturduğu evin kirasını hem de TOKİ’nin taksitlerini ödemekte zorlanıyordu. Bundan sonra, bu tür projelerde, vatandaş evine girene kadar taksitleri almayacağız. Anahtarını verip, taksit başlatacağız” dedi.

Halen, yoksul vatandaşlara yönelik projelerde, konutlar, peşinatsız satılırken, konut teslimindeki başlangıç taksitleri 110-200 YTL arasında değişiyor ve 20 yılda ödeniyor. Dar gelirli vatandaşlara yönelik projelerde ise halen 2 bin YTL peşinat alınıyor, taksitler sözleşmeden hemen sonra başlıyor.

HEM KİRA HEM TAKSİTE SON

Taksitlerin başlangıcının konut teslimine erteleneceğini bildiren Bayraktar, peşinatın da 3,5-4 bin YTL’ye yükseltileceğini söyledi. Bayraktar, “Vatandaş hem kira hem de peşinat ödemekte zorlanıyordu. Şimdi eşten-dosttan peşinatı bulur, evine girince de peşinatını öder” dedi. Yeni yılda, yoksul ve dar gelirli vatandaşlara yönelik projeler ile gecekondu dönüşüm projelerine ağırlık vereceklerini vurgulayan Erdoğan Bayraktar, TOKİ’nin uygulamalarının yüzde 85-90’ının bu projelerin oluşturacağını, gelir paylaşımı projelerinin payının en fazla yüzde 15 olacağını söyledi.

Konutta hedef aşılıyor

Yeni yılda altyapılı arsa projelerine, satışlarına da ağırlık vermek istediklerini kaydeden TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, hükümetin konut politikasına paralel, gelecek yıl için belirlenen 250 bin konut hedefini aşacaklarını, 300 bine ulaşacaklarını da açıkladı.