‘Darbe uyarım darbecilik olarak anlaşılmasın’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Şemdinli iddianamesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın suçlanmasından sonra kendisinin bunun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı bir darbe girişimi olduğunu ifade ettiğini hatırlattı.

Partisi’nin Meclis grubunda konuşan Baykal, eline aldığı Şemdinli iddianemesini milletvekillerine göstererek, “İşte Türkiye’nin en meşhur ve yaygın iddianamesi. Hiçbir iddianame Türkiye’de bu kadar reyting yapmamıştı. Elinde iddianamesi olmayan kendisini siyasetin dışında hissediyor. İddianame daha resmiyet kazanmadan, sanki bir mektup gibi, Türkiye’nin her yerine yayıldı. Tiraj üzerine tiraj yaparak, 2., 3. baskılarını gerçekleştirdi” diye konuştu.

100 sayfalık iddianamenin 25 sayfasına yakın bölümünde, bir kişinin, Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkındaki iddiaları içerdiğini, bu iddiaların hukuki temelinin olmadığını, maddi temelinin ise Diyarbakırlı bir işadamının Meclis Komisyonu’na verdiği ifade olduğunu anlatan Deniz Baykal, sözkonusu işadamının bir AK Parti’li milletvekili tarafından komisyona tavsiye edildiğini, AK Parti’li Komisyon Başkanı’nın sözkonusu ifadeyi savcıya ulaştırdığını söyledi.

Bazı AK Parti’li milletvekillerinin, savcıya, ”bizim söyleyemediklerimizi siz söylediniz, kutluyoruz” dediğini savunan Baykal, “Bu önemli bir itiraf. Demek ki söylemek isteyip de söyleyemedikleri şeyler var. Devletin çok önemli görev noktasındaki kamu görevlisi hakkında, böyle bir suçlamayı, resmi iddianameye taşıma çabası, hangi hukuki ihtiyaçtan, maddi tespitten kaynaklanıyor? Bunun altında, bir tartışmayı tahrik etme, tartışmaya resmiyet ve hukuki anlam kazandırma çabası var” şeklinde konuştu.

İddianemede Büyükanıt’ın suçlanmasını savcının kişisel niteliklerine bağlamanın mümkün olmadığının altını çizen Baykal, “Yarının Genelkurmay Başkanı olacak kişi hakkında, bu kadar kolayca, hiçbir yetkin olmadığı halde, bir suçlamayı resmiyete taşıma çabası, bütün bu irtibatlar, ilişkiler görülmeden, kişisel bir girişim, hukukun gereği olarak mı değerlendirilecek?” dedi.

Deniz Baykal, Şemdinli olayları iddianamesinin açıklanmasından sonra, kendisinin bu iddianamenin TSK’ya karşı sivil darbe teşebbüsü olduğunu söylediğini hatırlatarak, bu açıklama sayesinde girişimin başarısız olduğunu savundu. Böyle yapmayıp ‘Yargı sürecini bekleyelim, telaşa gerek yok” demeleri halinde bu iddiaların resmiyet kazanmış olacağını, dava açılmasa bile kamuoyunun konuyu ‘kapatıldı’ olarak yorumlayacağını anlatan Deniz Baykal, CHP’nin girişimine toplumun hak verdiğini ve gerçeğin, ”yakışıksız bir senaryo” olarak ortaya çıktığını ifade etti.

CHP’nin çıkışından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ”Silahlı kuvvetlerin gelenekleri doğrultusunda ne gerekiyorsa, Bakanlar Kurulu onu yapacaktır” demek zorunda kaldığını belirten Deniz Baykal, ”Hah işte, çok güzel, gel seni alnından öpeyim. Bunun, 30 Ağustos’tan 5 ay önce Başbakan tarafından ifade edilme zorunluluğunun kavranmış olması, bu sürecin bir başarısıdır” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın olayı ”karanlık tertip” olarak nitelediğini ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e ‘gelin birlikte aydınlatalım’ dediğini hatırlatan Baykal, ”O zaman sen, benim darbe girişimi lafıma niye tepki gösteriyorsun? Bu tertibi kim, kimler yapmış; kime karşı yapılmış? Neyle, neyi alet ederek yapmış? ‘Ne tertibi, yargı işliyor’ desene. Tertibi kim yaptı; CHP mi yaptı?” şeklinde konuştu.

”Başbakan’ın ifadesiyle ‘karanlık tertip’ deyin, benim ifademle ‘sivil darbe girişimi’ deyin, ortada planlı bir uygulama vardır, bir deneme yapılmıştır” diyen Baykal, şöyle konuştu: ”Bizim darbe deyişimizi, darbecilik anlayışıyla bağdaştırma yaklaşımı hiçbir şekilde kabul edilemez. Siyasi yaşamımızı, darbeler karşısında milli irade, demokrasi mücadelesi vererek oluşturduk. Sayın Başbakan, şiir okuduğu için gözaltına alındı, ama biz 12 Mart’ta, 12 Eylül’de demokrasi mücadelemizin gereği olarak haklarımızdan yoksun bırakıldık; Zincirbozan’a gittik. Sayın Başbakan’ın bu memlekette demokrasi dersi vermeye hakkı yoktur. CHP’ye

demokrasi dersi vermeye kalkmasın. Bu, çizmeden yukarı çıkma olur.”