Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporunu Meclis Başkanı Çiçek’e sundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, raporunu Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e sundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, raporunu Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sundu.

Meclis Başkanı Çiçek, komisyonun davetine icabet ederek bilgi sunan herkese teşekkür ederek, geçmişte bu davetlere icabet olmadığı dönemlerin de yaşandığını hatırlattı. Komisyonun önemli bir görev yaptığını ifade eden Çiçek, raporun Türkiye’nin geleceği ve geriye dönük yaşanan olaylar açısından önemli olduğunu kaydetti. Bu raporun referans bir rapor olacağını aktaran Çiçek, 4 ay gibi kısa bir sürede hazırlanan raporun sis perdesinin önemli bir kısmını araladığını kaydetti. Bu raporla her şeyin bitmediğini, yapılacak pek çok çalışma bulunduğunu dile getiren Çiçek, bu çalışmaların bir kısmının Meclis’te bir kısmının da araştırmacılarca yapılabileceğini söyledi.

        Darbelerin birinci derece mağdurunun Meclis olduğunu hatırlatan Çiçek, bu çalışmanın Meclis’e güveni büyük ölçüde artırdığını kaydetti. Bu çalışmanın yeni anayasa çalışması yapan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na örnek olmasını dilediğini söyleyen Çiçek, raporun Meclis Genel Kurulu’na gelerek değerlendirileceğini vurguladı.

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Başkanı Nimet Baş da raporun tüm siyasi partilerin ortak iradesi ile hazırlandığına dikkat çekerek, “Darbe süreçlerinde büyük acılar, büyük mağduriyetler yaşanmıştır. Bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için demokrasi yolunda daha almamız gereken mesafe var. Darbe süreçlerinde idam edilen insanlarımız başta olmak üzere, yaşatılan bütün acılar bizim ortak acılarımızdır.” dedi. Demokrasi ve hukuk yolunda geri dönülmez bir noktada olunduğunu hatırlatan Baş, sivil anayasa başta olmak üzere önerilerinin raporda yer aldığını kaydetti.

        Hukuki olmayan hiçbir bilginin devlet sırrı olmaması gerektiğini vurgulayan Baş, “Bir daha darbelerin olmaması, bir daha faili meçhullerin olmaması, bir daha hukuk kapısının vatandaşın üzerine kapanmaması için bütün karanlık odalar mutlaka ama mutlaka havalandırılmalıdır. Raporumuzun mükemmel ve kusursuz olduğunu söylemiyoruz. Ama dinlemelerle ve bütün devlet kurumlarından elde ettiğimiz vesikalarla birlikte bu raporun tarihi bir öneme sahip olduğunu söylüyoruz. Bu raporla, kilitli odalar sadece siyaset kurumlarımıza ve Meclisimize açılmamış, aynı zamanda araştırmacılarımıza, akademisyenlerimize ve medyamıza da açılmıştır. Raporun her satırı, her dipnotu, her ekinin işaret ettiği her vesika çok önemlidir.” diye konuştu.

Baş, konuşmasının ardından, komisyon raporunu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu. Komisyonun CHP’li üyesi Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Çiçek’e kendilerinin ayrışık raporu olduğunu dile getirerek, komisyon raporunun içeriğine katılmadıklarını, yalnızca sonuç ve öneri bölümünün oy birliği ile kabul edildiğini söyledi. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de kendilerinin de ayrışık raporu olduğunu söyledi. Toptaş ve Yeniçeri, ayrışık raporlarını TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e verdi.