Darbe yanlıları densizlik yapıyor

Aydın Menderes, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına karşı olanların, darbeciler tarafından idam edilen babası Adnan Menderes'in durumunu örnek göstermesine cevap verdi.

İstanbul eski Milletvekili Aydın Menderes, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına karşı olanların, darbeciler tarafından idam edilen babası Adnan Menderes’in durumunu örnek göstererek, Türkiye’nin kaosa sürükleneceği iddialarını, “Allah yaşatmasın. Bunları söyleyenler densizlik içinde. İnşallah türban serbest kalır” sözleri ile değerlendirdi.

Demokrat Parti’nin 1960 yılında darbe ile kapatılmasının ardından, bu partinin misyonunu yüklenen Adalet Partisi’nin kuruluşunun 47. yıldönümü Demokrat Parti’nin ev sahipliğinde Swiss Otel’de düzenlenen bir programla kutlandı.

DP’nin yeni Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun programa katılanların tek tek elini sıktığı ve hoş geldiniz dediği programa, partinin kuruluşunda yer alan bir çok partili, eski bakan ve milletvekili katıldı.

27 Mayıs 1960 yılında düzenlenen askeri darbenin ardından Demokrat Parti kapatılmış ve dönemin başbakanı Adnan Menderes idam edilmişti. Darbeden bir yıl sonra Adalet Partisi, Demokrat Parti’nin devamı olarak sahneye çıkmıştı. Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes de AP’nin 47. yıldönümü kutlamasına katıldı ve açıklamalarda bulundu.

Menderes, 47. yıldönümünde hislerini “Bugün Türkiye’nin Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi ve yeni kurulan Demokrat Parti ve hatta Anavatan Partisi çizgisinde bir merkez sağ partiye olan ihtiyacı kesindir. DP’nin yeni Genel Başkanı Sayın Soylu ve yeni yönetimi, bu kararlılık, irade ve iyi niyetle işe başlamışlardır. Bugün birlik ve beraberlik günüdür. Hem Adalet Partisi’nin kuruluş yıldönümünü anıyoruz, hem de gelecek için birlik ve beraberliği bir kez daha sergiliyoruz” sözleri ile değerlendirdi.

“İNŞALLAH TÜRBAN SERBEST KALIR”

Başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılması ile ilgili tartışmaları ve bu yönde yapılan anayasa düzenlemesinin ülkeye zarar vereceği iddialarına karşı ise Menderes, “Cumhuriyete bir şey olmaz, demokrasiye bir şey olmaz, laikliğe bir şey olmaz, inşallah türban da serbest kalır” diye konuştu.

1960 darbesi öncesi yapılan 555-K eylemine atfen 222-A kodu ile başörtüsü karşıtı eylemler düzenlenmesi ve babasının idam edilmesini ve darbe yapılmasını örnek göstererek, başörtüsü düzenlemesine karşı çıkılmasını değerlendiren Menderes, “Düzenlemenin ülkeyi benzer kaosa götüreceği iddiaları ile ilgili olarak “Allah yaşatmasın. Söyleyenler densizlik içerisindedirler. Millet her şeyi görüyor, biliyor. Bu korkulara Türkiye’de yer yoktur” ifadelerini kullandı.

Anıtkabir’de gerçekleştirilen başörtüsü karşıtı 222-A eyleminin düzenleyicilerinden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Türkan Saylan, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması yönündeki kanun çalışmalarına karşı çıkmış ve “Bizim istemediğimiz bir şeyin Türkiye’de olması mümkün değil. Menderes ne dedi? ‘Odunu koysam mebus yaparım. Siz isteseniz şeriatı bile getiririz’ dedi. Bunlar geçmişte olan şeyler. Ne oldu sonuçta ? Onlar ne oldu ?” diye konuşmuştu.

ZAMAN