Darbeyi öven Kenan Evren’e tepki yağıyor

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in, çekimleri Muğla Üniversitesi’nde yapılan bir televizyon programındaki “İdam cezalarını imzalarken elim titremedi.

Darbeleri destekleyen açıklamaları sebebiyle Kenan Evren hakkında suç duyurusunda bulunarak hakkında soruşturma başlatılmasını sağlayan Avukat Noyan Özkan, darbecilerin utançlarından susması gerektiğini söylerken, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Musa Çam, Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılarak, 12 Eylül darbesinin sorumlularının derhal yargı önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Muğla Şube Başkanı A. Rıza Koca da Evren’i sert bir dille eleştirdi. “Muğla Üniversitesi 12 Eylül cuntasının lideri, Cumhurbaşkanlığı makamını gasp yoluyla (baskı altında oylamayla) alan, halen de bu unvanı kullanmakta sakınca görmeyen Kenan Evren’i konuk ederken neyi düşündü bilmiyoruz” diyen Koca, “Dünyanın birçok yerinde, Yunanistan’da, İspanya’da, Şili’de ve daha birçok ülkede cunta liderleri yargılanırken, cuntanın işkencesinden geçenler devlet başkanlığı, başbakanlık gibi yerlere seçilirken; Muğla’da Kenan Evren’i ağırlamak niye?” şeklinde tepki gösterdi. ‘Marmarisspor’u ve Kenan Evren’i dizginleyin’ sözleri nedeniyle yargılanan gazeteci-yazar Mehmet Yürek ise Evren’e ‘baş darbecimiz’ derken, “Aradan geçen 26 yıldan sonra bile darbecileri yargılayamadığımızdan, baş darbecimiz, ‘Yeniden darbe yapardım.’ diyebiliyor.” yorumunu yaptı.

Kenan Evren hakkında İstanbul ve Ankara 78’liler Girişimi tarafından da suç duyurusunda bulunulacak. Ankara 78’liler Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “12 Eylül 1980 cuntasının lideri Kenan Evren’in çıktığı bir televizyon programında bütün halkla alay edercesine işlediği suçları büyük bir rahatlıkla dile getirmesinin, en küçük bir pişmanlık belirtisi göstermeden demokrasi karşıtı düşünceleri büyük bir pervasızlıkla yeniden ifade etmesinin, halkın yararına değil de emperyalist ülkeler ve yerli egemen güçler lehine tezgahladıkları darbeyi övmesinin yeni bir suç olduğu” vurgulandı.

Türkiye Komünist Partisi üyelerinin başlattığı ‘Emperyalizme Karşı Yurtsever Cephe’ hareketi tarafından yapılan açıklamada 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in darbeyi öven sözlerine tepki gösterildi. ‘Yurtsever Cephe’ hareketinin www.yurtsevercephe.org adresindeki sitesinde yapılan açıklama, “Çocuklara gösterilmemesi gereken…” başlığı ile verildi. Evren’in darbeyi öven açıklamalarının üniversite içerisinde yapılmasına aynı zamanda Muğla Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Selçuk Özdağ da tepki gösterdi. Özdağ, “12 Eylül’ün lideri Kenan Evren yasaların suç saydığı bir konuşma yapmıştır. Bu konuşmanın Muğla Üniversitesi’nde, yani bir okulda yapılmış olması daha da esef vericidir. Demokrasiyi kesintiye uğratan, binlerce kişinin işkence görmesine sebep olan ve geleceklerini karartan gelişmelerde dahli olan Evren’in halen darbeden bahsetmesi esef verici, ibretlik bir durumdur.” dedi. Özdağ, Evren’in, ‘Fethullah Gülen’le ilgili gerçek dışı açıklamalarına da tepki gösterdi. Özdağ, “Gülen’in yakınlarının kendisine rüşvet olarak saat getirildiğini söylemesi başlı başına bir garabettir. Bu hediyeleri kimlerin getirdiğini açıklamak zorundadır, aksi halde müfteri durumuna düşer. Kendisi hiç hediye almamış mıdır? Bunları da açıklasın.” diye konuştu.

Selçuk Özdağ: Üniversitede konuşması esef verici

BBP Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Kenan Evren’in darbeyi öven açıklamalarının üniversite çatısı altında yapılmasını ‘esef’ verici olarak nitelendirdi. Özdağ, “İdam kararı verirken hiç elim titremedi. Aynı şartlar olsa yine ihtilal yapardım.” sözlerinin yasalara göre suç olduğunu, savcıların gerekeni yapması gerektiğini vurguladı. Selçuk Özdağ, 7. Cumhurbaşkanı’nın Fethullah Gülen’le ilgili gerçek dışı açıklamalarını da eleştirdi.

Noyan Özkan: Utancından susması gerekirdi

Kenan Evren hakkında suç duyurusunda bulunarak soruşturma başlatılmasını sağlayan İzmirli Avukat Noyan Özkan, Yunanistan, Şili, Arjantin gibi ülkelerde darbecilerin yargılandığını; ancak Türkiye’de Anayasa’nın 15. maddesiyle darbecilerin koruma altına alındığını dile getirdi. Noyan Özkan, “Utancından susması gerekenlerin halen televizyon programlarına çıkartılarak onore edilmesini anlamıyorum.” dedi.

Musa Çam: 12 Eylülcüler derhal yargılansın

“12 Eylül dendiğinde 171’inin işkence altında öldüğü belgelenen yüz binlerce insanımıza yapılan işkenceler, zindanlar, yasaklar, sansürler ile yaşama sevincini kaybeden insanlarımız akla geliyor.”diyen Musa Çam, Evren’in yargılanmasını istiyor. Çam, “Cunta lideri Evren, Marmaris’te sefa sürüp, çeşitli TV kanallarında boy gösteriyor; yüzlerce insanın ölümünden, binlercesinin yaralanmasından pişmanlık duymadığını, hatta yine yapabileceğini söylüyor.” diyor.