DASK ilk Güvenli Hayat Parkı’nı Bolu’da açtı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK), Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirdiği DASK Güvenli Hayat Parkı törenle açıldı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), Bolu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirdiği DASK Güvenli Hayat Parkı törenle açıldı.

DASK’ın düzenlediği Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor Yarışması’nda en yüksek sigortalılık oranıyla birinci olan Bolu’nun ödülü DASK Güvenli Hayat Parkı hizmete açıldı. Açılışa Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye’nin 81 ilini kapsayan, zorunlu deprem sigortası seferberliği niteliğindeki Şehirler Yarışıyor Sigortalılar Kazanıyor yarışmasında Bolu’ya Güvenli Hayat Parkı açıldı. Açılışta konuşan ve Bolu’nun performansını değerlendiren DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Türkiye genelinde düzenlediğimiz yarışmamızda en yüksek sigortalılık oranı ile dereceye giren Bolu’ya zorunlu deprem sigortası konusundaki çabası ve duyarlılığı için teşekkür ederiz. Geçmişte depremin etkilerini yaşamış bir il olan Bolu’nun aldığı önlemleri takdirle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

HEDEF, TÜM KONUTLARI DEPREME KARŞI SİGORTALAMAK

    Bolu’da 2010 yılında yüzde 43 olan zorunlu deprem sigortalı konut oranının 2013 Ekim ayı sonu itibariyle yüzde 58’e yükseldiğini ifade eden Yazıcı şöyle konuştu: “Bolu, en yüksek zorunlu deprem sigortalılık oranına sahip ilimiz. Depreme karşı gösterdiği hassasiyetle Bolulular bütün Türkiye’ye örnek oluyor. Ortaya konan çalışmalarla bu oranın daha da yukarıya çıkacağına inanıyorum. Hedefimiz, yerel yönetimle el ele vererek ül ke genelinde halen ortalama yüzde 35 olan sigortalılık oranını daha da artırmak.”

    Protokol konuşmalarının ardından okul öğrencileri deprem konulu bir tiyatro gösterisi gerçekleştirdi.

    Vali ve Belediye Başkanı Fay Hatları TIR’ında deprem anını yaşadı

    Açılış töreni, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eğitmenleri tarafından verilen deprem eğitimiyle devam etti. Eğitimin ardından Vali, Belediye Başkanı ve DASK yöneticileri deprem simülatörü bulunan Fay Hatları TIR’ında deprem anını yaşadılar. Eğitimlere ve TIR’daki deprem simülasyonuna Bolu halkı da katıldı.

    Daha sonra vatandaşlar açılışı yapılan parkı gezdi.