‘Davamızı CAS’a müracaat ederek sürdüreceğiz’

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy: Davamızı Uluslararası Spor Mahkemesi'ne müracaat ederek sürdüreceğiz.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Uluslararası Spor Mahkemesi’ne (CAS) müracaat ederek hukuki davalarını sonuna kadar sürdüreceklerini belirterek, ”Sesli, sessiz, seyircili, seyircisiz, haritanın neresinde olursa olsun, oynayacağımız bütün maçlarımızı kazanarak, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gideceğiz” dedi.

Futbol Federasyonu Başkanı Ulusoy ve Yönetim kurulu üyeleri Eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk şehitliğini ziyaret ederek, saygı duruşunda bulundu.

Başkan Ulusoy, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, FIFA’nın, Türkiye’ye verdiği cezaları değerlendirerek, ”Biz göreve geldiğimizden itibaren büyük bir mücadele verdik. Geçmiş yönetimin bıraktığı bu davayı üstlenmiş olduk. Biz öncelikle, Avrupa Şampiyonası elemelerinde başarılı olmayı hedefliyoruz ancak 6 maçlık bir ceza bana göre ağır oldu. Tahkimden istediğimiz sonucu alamadık. Fakat yola çıktığımızda söylemiştik, biz hukuki davamızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Şimdi CAS’a başvuracağız. Umarım oradan olumlu bir yanıt alırız” diye konuştu.

Ulusoy, en fazla üzüldükleri olayın seyircinin hiç bir müdahalesi olmamasına rağmen saha kapatma cezası verilmesi olduğunu belirterek, ”Tabiki ceza verilebilirdi. Ama 6 maç, hem yurt dışında, hem de seyircisiz oynanması bize yapılan bir haksızlıktır. Zaten 6 maçımız vardı hepsine ceza aldık. Allah’tan 9 maçımız yoktu” dedi.

Haluk Ulusoy, geçmişte görev yaptıkları dönemde kazandıkları tecrübelerinin bu sorunu da çözecek yeterlikte olduğunu ifade ederek, ”Türk milleti olarak sorunları nasıl çözdüğümüz, geldiğimiz noktadan bellidir. Dünya 3.’sü olmuş bir milli takımımız var. Bu nedenle bizim için sesli, sessiz, seyircili, seyircisiz, haritanın neresinde olursa olsun oynayacağımız bütün maçlarımızı kazanarak 2008 Avrupa Şampiyonası’na takımımızı götüreceğiz. Bu yolda Milli Takım Teknik Direktörümüze, çalışan personelimize, her şeyden önce kendime güveniyorum. Bu tecrübe, deneyim, birikim bizde var” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, ”Maçlarınızı Azerbaycan’da oynamak ister misiniz” şeklindeki sorusunu Ulusoy, ”Mümkün olmuyor tabi. Çünkü maçların ülke sınırından 500 km uzakta olması gerekiyor. Keşke mümkün olsaydı da burada oynasaydık. Rahmetli Haydar Aliyev’in söylediği gibi, biz 2 ayrı devlet tek, bir milletiz. Bunu biz ağzımızla değil yüreğimizle söylüyoruz” yanıtını verdi.

Ulusoy, bir başka gazetecinin, ”CAS’dan olumlu bir sonuç bekliyor musunuz?” şeklindeki sorusuna da ”Tabiki hukuki sürecin devam ettiği sürece insanların inançlarını yitirmemesi gerekiyor. Biz de FIFA Tahkim Kurulu’nun verdiği karara saygı duyuyoruz. Ancak süreç içinde CAS da var. Bu da en ileri netice olacak ama CAS’da da olumlu bir sonuç alamazsak bu dünyanın sonu değil. Zaten işi buralara biz getirmedik. Türkiye’nin bu cezaları almasında ben ve ekibim yoktu.

Ancak devlette devamlılık esastır. Biz de bu davayı sonuna kadar sürdüreceğiz” diye cevapladı. Ulusoy, 2 ayrı dönem yaptığı federasyon başkanlıklarında hep zor dönemlere rastladığını vurgulayarak şöyle konuştu:

”Allahın takdiri bu demek. Benim hep zor dönemlerde göreve gelip, zoru başarmam gerekiyormuş. Ben ve ekibim inançlıyız. İnançlı bir futbol takımımız var. İnşallah yine zoru başarıp 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’na giderek, tarihe altın harflerle geçeriz diye düşünüyorum.”

Ulusoy daha sonra Azerbaycan Spor Bakanı Azat Rahimov tarafından kabul edildi. Başkan Ulusoy burada, görev yaptıkları ilk dönemde Azerbaycan Futbol Federasyonu ile yaptıkları ikili anlaşmada Azeri futbol takımlarına ve federasyona her türlü desteği sağladıklarını ancak kendisinden sonra göreve gelen federasyonun bu anlaşmayı iptal ettiğini ifade ederek, ”Yeniden göreve geldim. Sözümün arkasındayım. Azerbaycan için ne gerekiyorsa, Türkiye Futbol Federasyonu yapacaktır” dedi.Ulusoy daha sonra bakan Rahimov’a bir milli takım formasıyla, Futbol Federasyonu’nun plaketini hediye etti.