Davullu zurnali protesto

ISTANBUL - Istanbul'da ögrencilerin YÖK protestosu, Ankara'daki olayli gösterilerin aksine oldukça sakin ve senlik havasinda geçti.

Üniversitenin bütün fakülte kapilarinda güvenlik önlemi alinirken, beklenen ögrenci hareketliligi ögle saatlerinde yasandi. Ilk olarak Egitim Sen’e bagli bir grup ögrencilerin de katilimiyla üniversite içerisinden kapiya yürüdü. Beyazit kapisinda bir açiklama yapan ve YÖK ile hükümeti elestiren grup, daha sonra kendilerine katilacak diger gruplari beklemeye basladi. Sirkeci’de toplanan degisik üniversitelerden ögrenciler de aha sonra tramvayla Beyazit’a geldi. Beyazit Meydani’na sloganlar ve açtiklari dövizler esliginde gelen gruplar, burada kendilerini bekleyen diger gruplarla birlesti. Beyazit Meydani’nda sayilari yaklasik 500’e ulasan ögrencilerin arasinda liselilerin de bulundugu görüldü.

Eylemde yapilan basin açiklamasinda, YÖK’ün üniversiteleri niteliksizlesmeye basladigi ve ticarethaneye dönüstürdügü iddia edildi. YÖK’ün tutuklanan bir rektör için 70 rektörü toplayip eylem yaptigi kaydedilen açiklamada, Celal Bayar Üniversitesi’nde harç parasi yüzünden intihar eden bir ögrenci için kimsenin kilinin kipirdamadigina deginildi.

Açiklama sirasinda “Savasa degil egitime bütçe, YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürlesecek” seklinde sloganlar atilirken, daha sonra üniversitelerden gelen temsilci ögrenciler açiklama yapti. Açiklamalarin ardindan Grup Munzur esliginde marslar söylenecegi açiklanirken, küçük bir grup Kürtçe marslar söylemeye basladi. Basinin bu gruba ilgi göstermesi üzerine Grup Munzur birlikte yapilmadigi için ögrenciler den özür dileyerek mini konserden vazgeçti.

Marslarin ardindan toplu halde halaylar çeken ögrenciler, daha sonra üniversiteye yürüyerek içeri girmek istedi. Ögrencilerden bazilari, Istanbul Üniversitesi’nde okumadigi gerekçesiyle içeri alinmadi. Burada rektörü istifaya davet eden ve kisa süreli gerilim yasayan ögrenciler, daha sonra Egitim Fakültesi önüne kadar yürüdü. Burada da halaylar çeken ve mars söyleyen ögrenciler, daha sonra döviz ve pankartlari toplayarak olaysiz bir sekilde dagildi.