Davutoğlu diasporayla görüşmeye hazır

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Diasporadaki Ermenilerle temasa geçmek istiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Biz sadece Ermenistan'la ilişkileri düzeltmek istemiyoruz. Aynı zamanda diasporadaki Ermenilerle de temasa geçmek istiyoruz" diyerek, konuyla ilgili politikalarını anlattı.

"Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yüzünden tebessüm eksik olmayan bir siyasetçi. Yüzünden eksik etmediği tebessüme rağmen zaman zaman çok sert tepkiler de verebiliyor ama genel yaklaşımı bardağa dolu tarafından bakmak…" diyen Milliyet yazarı Fikret Bila, CNN Türk'teki Ankara Kulisi'ne Murat Yetkin'le birlikte konuk ettikleri Davutoğlu'nun, ABD ile yaşanan son Ermeni gerilimine yaklaşımının da bu çerçeve içinde olduğunu belirtiyor.

Davutoğlu'nun bir yandan Washington Büyükelçisi Namık Tan'ı “istişare” için geri çağırırken, bir yandan da ABD'de Ermeni diasporasına sıcak mesajlar gönderdiğini belirten Fikret Bila, bugünkü köşe yazısında, "Davutoğlu, yaşanan sorun ne kadar ağır olursa olsun taraflar arasında doğrudan temasın esas olması gerektiğini savunuyor. Protestocu gruplara dahi böyle yaklaşılması gerektiğini söylüyor" dedi.

Bila izlenimlerini şu satırlarla yansıttı.

Washington'la yaşanan Ermeni sorununu değerlendirirken, diasporaya şu mesajı verdi:

“Biz sadece Ermenistan'la ilişkileri düzeltmek istemiyoruz. Aynı zamanda diasporadaki Ermenilerle de temasa geçmek istiyoruz. Bu noktada bütün Ermenilere tek bir kategoride yaklaşmak, tek bir kitle olarak görmek yanlış olur. Bunu iyi anlayalım. Diyalog kurabileceğimiz Ermeni toplulukları olacaktır. Hrant Dink'in vefatından sonra diasporadan gelip cenazeye katılan çok öncü isimlerin Türk halkının Dink'e sahip çıkmasından duydukları hissiyatı ifade ettiklerine bizzat şahit oldum. Kafalardaki, zihinlerdeki imajı değiştirmemiz lazım.”

Türk Dışişleri Bakanı'nın ABD'deki Ermeni diasporasıyla temasa geçmek istemesi, “Ermeni açılımı”nda yeni bir hamle olarak görülebilir. ABD yönetimi, İsveç gibi Ankara'yı tatmin edecek bir açıklama yapar veya tutum alırsa; Büyükelçi Tan, Washington'a döneceği gibi diaspora dahil Ermenilerle temas hızlanabilir.

Köşe yazısının tamamını okumak için bu linki kullanbilirsiniz…