Davutoğlu sokaktan birisi değil!

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül; "Ahmet Davutoğlu, sokaktan herhangi birisi değil, kendisi büyükelçidir" dedi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakanlık danışmanlarından Ahmet Davutoğlu’nun Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesi ile ilgili bir soruya, “Sayın Davutoğlu, sokaktan herhangi birisi değil, kendisi büyükelçidir.” diyerek yanıt verdi.
Gül, ABD’nin başkenti Washington’daki temasları çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Condollezza Rice ile bir araya geldi. Gül, bu görüşmenin ardından kaldığı otelde Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ile birlikte Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Gül, Rice ile görüşmesini faydalı olarak niteleyerek, görüşme ile birlikte yazılı hale getirilen Stratejik Ortak Vizyon Belgesi konusunu değerlendirdi. Gül’e görüşmesinin yanısıra çeşitli konularda da sorular soruldu.

Bir basın mensubunun, bir gazetede yer alan ve “Davutoğlu’nun Esad ile görüşmesinde Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Halit Çevik’in görüşme salonundan çıkarıldığı” haberini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Gül, “Sayın Davutoğlu, sokaktan herhangi birisi değil ki, kendisi büyükelçidir.” diye cevap verdi.

Gül, görüşmeye büyükelçinin de alındığını fakat, Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın yalnız olması nedeniyle bir süre sonra odadan çıktığını belirterek, görüşmenin tutanaklarının Davutoğlu tarafından büyükelçiye de verildiğini ve Dışişleri Bakanlığı’nda da bunların bulunduğunu kaydetti.

“UYARMIŞTIK!”

Gül, bir askerinin kaçırılmasının ardından İsrail’in Gazze’ye operasyon düzenlemesi ile başlayan endişe verici süreç ile ilgili bir soru üzerine ise, kendilerinin uluslararası toplumu uyardıklarını dile getirdi. Bölgedeki sorunun çözümü adına yaptıkları girişimlerin bazı kesimlerce anlaşılamadığını kaydeden Gül, 3 ay önce yaşanabilecek gelişmeler konusunda uyarıda bulunduklarını hatırlattı.

“Korktuğumuz ortaya çıktı ve 3 ay sonra şu anda Ortadoğu’daki durum her iki taraf için de çok vahimdir. Ve giderek tırmanmaktadır. İleride her iki tarafın, iki devletin yan yana yaşama ortamını yok etmektedir. Yeni nesillerin daha çok kin ve düşmanlık içinde yetişmesine yol açmaktadır. Bu şu an kontrol edilmezse 3 ay sonra çok daha vahim tırmanışlar ve tehlikelerle karşı karşıya kalırız ki, bunun etkilerini başka bölge ve problemlerde de görürüz.” dedi.

Sorunun çözümü adına Türkiye’den çeşitli talepler olduğunu kaydeden Gül, “Olayların daha da tırmanmaması için neler yapılmalıdır. Bunun için herkes gibi biz de gayret göstermeye başladık. Bu çerçeve içerisinde Sayın Davutoğlu, ‘başbakan özel temsilcisi olarak’ Şam’a gitmiştir. Sayın Esad ile bir görüşme yapmıştır. Bu olayın tırmanmasına fırsat vermemek için samimi katkılarını istemiştir.” dedi.

Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Stratejik Ortak Vizyon Belgesi’ne yönelik eleştirilenine cevap verip vermeyeceğinin sorulması üzerine ise “yanıt vermeyeceğini” kaydetti. Gül, Baykal’ın belgeyi görünce “takdir edeceğinden emin olduğunu” dile getirdi.