Davutoğlu: Türkiye daha da aktif olmalı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin küresel ve bölgesel barışa katkıda bulunabilmesi için her yerde çok aktif bir diplomasi yürütmesi gerektiğini kaydetti.

Davutoğlu, İrlanda’ya yaptığı 2 günlük resmi ziyareti tamamlamasından önce “Irısh Times” gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’nin bölgesel ve uluslararası konulardaki rolüne değinerek, “AB ve NATO gibi geleneksel stratejik bağlantılar Türkiye dış politikasının omurgasını oluşturuyor; bu nedenle Türkiye’nin küresel ve bölgesel barışa katkıda bulunabilmesi için her yerde çok aktif bir diplomasi yürütmemiz gerekiyor” dedi.

AB ile bütünleşme sürecinin “Türkiye’nin stratejik ve tarihi bir seçimi” olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye’nin diğer bölgelerle yakından ilgilenmesinin AB’ye bir alternatif değil, AB ile ilişkiler için bir kazanım olarak görülmesi gerektiğini kaydetti.

AB üyeliğine aday diğer ülkelerin, Türkiye’nin önüne konulan siyasi sorunlarla karşı karşıya kalmadığına işaret eden Davutoğlu, Türk halkının hayal kırıklığı içinde olduğunu belirtti. Tüm zorluklara rağmen, AB ile bütünleşmek için muazzam bir isteğin de bulunduğunu anlatan Davutoğlu, hükümetin yola devam etmeye kararlığını dile getirdi.

Davutoğlu, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili tasarıya ilişkin soru üzerine, Beyaz Saray’ın bu meselede daha etkili bir tutum takınmasını beklediklerini belirterek, ABD’nin Türkiye’nin stratejik ortağı olduğunu ancak, ciddi olmayan, sadece bazı kongre üyelerinin yerel siyasi amaçlarına hizmet eden böyle bir süreç yoluyla Türk halkının onurunun kırılmasını da kabul edemeyeceklerini vurguladı.

Bölgesel sorunlara da değinen Davutoğlu, Ankara’nın bu sorunların çözümü için elinden geleni yaptığını anlattı.

“Irısh Times”ta Mary Fitzgerald imzasıyla yayımlanan demeçte, “Davutoğlu’nun Türkiye’nin Kissinger’i olarak anıldığı” da belirtildi.