Davutoğlu: Türkiye’yi şikayet ediyorlar!

Davutoğlu, cemaatin bazı STK'lara şikayet mektupları gönderdiğini öne sürdü.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği’ne seçilmesi için çalışmalar yapmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Beni en çok üzen hususlardan bir tanesi maalesef bir mektupla, birçok yetkiliye Türkiye’nin şikâyet edilmiş olmasıdır" dedi.


New York’ta yaptığı temaslara ilişkin gazeteciler bir açıklama yapan Davutoğlu, cemaate ait okulların kapatılması ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, "Bu sorular tekrar tekrar gündeme geliyor. Biraz da Türkiye’nin genel gündemi ile ilgilenseniz çok iyi olur. Ama şunu ifade edeyim, bu gelişmede beni en çok üzen hususlardan bir tanesi maalesef bir mektupla, birçok yetkiliye Türkiye’nin şikâyet edilmiş olmasıdır" dedi. Geçmişte cemaat okullarına her türlü desteği verdiklerini belirten Davutoğlu, kendisinin, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın, gezilerinde bu okulları ziyaret ettiklerine değindi ve "Biraz da Türkiye’nin genel gündemi ile ilgilenseniz çok iyi olur.

Bu gelişmede beni en çok üzen hususlardan bir tanesi maalesef bir mektupla bir çok yetkiliye Türkiye’nin şikâyet edilmiş olmasıdır. Yani biz geçmişte bu okullara her türlü desteği verdik. Hep destek verdik bu okulların sorunlarını çözmeye çalıştık. ama simdi yaşadıklarımızı gördüğümüzde bu okullarla ilgili söylemiyorum. Ama Türkiye’de son zamanda yaşananları gördüğümüzde sivil toplum faaliyetlerinin ötesine geçen çalışmalar hatta hatta New York’ta, Washington’da dağıtılan mektuplar elime geçtiğinde açıkça Türkiye’yi ve kendi vatanını bu derece sorumsuzca şikâyet eden yaklaşımları gördüğümde ki bunu bana bazı dış yetkililer mektupları iletti. O zaman gerçekten bu faaliyetlerin nereye hizmet ettiği konusunda sorgulamak hakkı doğar. Bu soruları her zaman gündeme getiriyorsunuz ama bu mektupları da Türkiye’yi şikâyet eden mektupları da gündeminizde tutmanız lazım. Türkiye cumhuriyeti devleti özellikle vatandaşları her birisi Türkiye’nin sağladığı başarıdan onur ve gurur duymalıdırlar. Halbuki gerçekten büyük üzüntü duyarak sormasanız söylemezdim ama büyük üzüntü duyarak bu okullarla ilgili" diye konuştu.

Davutoğlu, "Amerika’da bulunan okulları kastediyorum bazı sivil toplum liderlerinin yabancı temsilcilere kendi ülkesini şikâyet eden mektupları gördüğünüzde esas bunun sorgulanması gerektiğini düşünürüm ve bu çerçevede de açıkçası hiçbir şekilde bu tür biz bir taraftan kampanya yürütüyoruz Türkiye’yi tanıtmak için. Bir taraftan da Türkiye Cumhuriyeti devletinin imkânlarını kullanarak bu konuma gelmiş olan Sivil Toplum Kuruluşları eğer şikâyetlerle bu kampanyalara eğer hedef edinmişlerse sorgulamak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti hepimizin ülkesidir ve onun başarısı hepimizin başarısıdır. Ona dönük her hangi kara kampanya kara propoganda yürütülürse yabancı ülkelerde ona karsı tedbir almak da bizim görevimizdir" dedi.

"SÖYLEDİKLERİMDEN İRAN’IN ETKSİSİ OLDUĞU ANLAMI ÇIKMAZ"

Davutoğlu, bir gazetede yayımlanan röportajına ilişkin bir soruya da, "Benim orada kastettiğim çok açıktır, İran demedim. Bu dinlenme olayından sonra hem dinlemede bu anlamında bir etkisi olduğu düşünülmesi çerçevesinde dinleme sonrasında çıkan yorumlara baktığınızda paralel yapı unsurlarının çok ciddi bir kampanya yürüttüklerini, Suriye rejimi yanlısı ve İran’da da bazı kalemlerin katıldığını söyledim yoksa İran’ın etksisi olduğu anlamı çıkmaz" yanıtını verdi.

"GÜVENLİK KONSEYİ ÜYELİĞİ KONUSUNDA İDDİALIYIZ"

New York’ta Kalkınmakta Olan Küçük Pasifik Ada Devletleri (PSIDS) BM Daimi Temsilcileri ile bir çalışma toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye’nin Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği konusunda iddialı olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye’nin, 2009-2010 yıllarında konseyde geçici üye olarak bulunduğunu, aradan geçen kısa süre içinde yeniden başvuran tek ülke olmasının dezavantaj olabileceğini de vurguladı. Davutoğlu, "Buna rağmen Türkiye’nin uluslararası alanda oynadığı rol ve 2009 2010 döneminde sergilediği performans nedeniyle çok ciddi bir destek almış durumdayız. Bu anlamda iddialıyız" dedi.