‘Dayağı biliyordum hiç şık değil’ SABAH

Emine Erdoğan, AKP'li kadın vekillere verdiği yemekte, eşini döven Halil Ürün'ü eleştirdi.

Vekillerin “Topluma örnek olması gereken bir milletvekilinin böyle yapmaması gerekir” demesi üzerine Erdoğan şunları söyledi: “Hiç şık bulmuyorum. Esma Ürün eşiyle yaşadığı sorunları bana anlattı.”

Emine Hanım: Halil Ürün’ün yaptıklarını hiç şık bulmadım

Emine Erdoğan, AK Parti’nin kadın milletvekillerine, Halil Ürün’den dayak yiyen Esma Ürün’ün yaşadıklarını önceden bildiğini söyledi ve “Hiç şık bulmuyorum” dedi.

Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan, AK Parti’li kadın milletvekillerine önceki gece verdiği yemekte, eşi Esma Ürün’ü döven ve aldatan Konya Milletvekili Halil Ürün olayıyla ilgili ilk kez konuştu. “Hiç şık bulmuyorum” diyen Emine Hanım, olaydan önceden haberdar olduğunu, Esma Ürün’ün eşiyle ilgili sorunlarını kendisine anlattığını anlattı. Emine Erdoğan’ın Başbakanlık Resmi Konutu’nun bahçesinde, AK Parti’nin kadın milletvekillerine yemek verdi. Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun Ankara dışında olduğu için katılamadı ğı yemeğe, partinin 11 kadın vekili
katıldı. 2 saat süren yemekte kadın vekiller, Emine Hanım’a, Türk Ceza Kanunu’nun aile içi şiddetle ilgili maddelerinin bazı Avrupa ülkelerinin çok ilerisinde olduğunu söylediler. Sohbetin bu bölümünde milletvekilleri sözü, eşi Esma Ürün’ü dövdüğü için “kasten yaralama” suçunu işlediği gerekçesiyle hakkında fezleke düzenlenen Konya Milletvekili Halil Ürün’e getirdiler. Kadın vekiller, “Topluma örnek olması gereken milletvekillerinin böyle yapmaması gerekir” diyince, Emine Erdoğan, Esma Ürün’ün eşiyle yaşadığı sorunları kendisine anlattığını belirti, ve olayı tek cümleyle kınadı: “Hiç şık bulmuyorum, şık değil.” Yemekte, Ürün’ün partisinin MKYK üyeliğinden çıkarılması ve hakkında fezleke düzenlenmesinin de “işin siyasi boyutu” olduğu ortak görüş olarak dile getirildi.

HER İLDE BİR KADIN
Yemekte kadın vekiller, seçim bölgelerindeki çalışmalarını Emine Erdoğan’a anlatarak, kadınların daha fazla söz sahibi olması için destek istediler. Bir milletvekili “Her ilde bir kadın milletvekili olsun” önerisi getirdi. Emine Erdoğan bu öneriye destek verdi ancak AK Parti’nin tek milletvekili çıkardığı yerlerde bunun sorun yaratabileceğini söyledi. Bunun üzerine bir milletvekili “Seçilen arkadaş da başının çaresine baksın” esprisini yaptı. Alınan bilgiye göre, yemeğin mönüsü zeytinyağlılardan oluşan tabak, et yemeği (ızgara), meyve ve dondurmadan oluştu.