Dayak skandali UNICEF’in gündeminde

ISTANBUL - BM Çocuklara Yardim Fonu UNICEF'in Türkiye temsilcisi Edmond McLohney, ''bu tür kurumlarda durumun çok iyi olmadigini biliyorduk, ama Malatya'daki görüntüler karsisinda soke olduk'' dedi.

CNN TÜRK’ün sorularini yanitlayan UNICEF’in Türkiye temsilcisi Edmond McLohney, hükümetle birlikte çalistiklarini söyleyerek, özellikle denetim üzerinde durduklarini belirtti.

McLohney, “yetkilili makamlarin yanisira avukatlar, psikologlar ve uzmanlarla birlikte çocuklarin korunmasina dönük gerekli kapasitenin yaratilmasini amaçliyoruz” dedi.

Mevcut ortamin bu açidan çok uygun oldugunu belirten BM temsilcisi, “AB boyutu da dahil olmak üzere çesitli gelismelerle birlikte Türkiye’de öyle bir asamaya gelmis bulunuyoruz olanlar açisindan iyi bir dönemdeyiz” diye konustu.

UNICEF olarak çocuklarin aslinda esirgeme kurumu ve benzeri kuruluslarda olmamalari gerektigine inandiklarin belirten McLohney, “bu konularda hep alternatifler aramaliyiz. Fahri ebeveynlik veya evlatlik edinme gibi seçeneklerden söz ediyorum. Bu husular aslinda Türkiye’de çok gelismis degil. Bu konularda yapilacak daha çok is var” açiklamasini yapti.

Temizlikçi bakicilar…

McLohney, Malatya’da örnegi görülen ‘temizlik isçilerine çocuk baktirma’ uygulamasina da deginerek, “bir temizlikçi bir çocuga bakacaksa o kisinin taranmasi ve çok yakindan izlenmesi gereklidir. Benim için Malatya olayindaki üzüntü verici seylerden biri, bu konuyla ilgili olarak gözaltina alinan kadinlarin nerede hatali olduklarini bilmemeleriydi” ifadesini kullandi.

Konuyla ilgili raporlarda temizlikçi kadinlarin, ‘dayat atmazsak çocuklari nasil disiplin altina alabiliriz?’ sözleri üzerine McLohney, “bu da tavir açisindan bazi seylerin gelismesi gerektigini gösteriyor” dedi.

Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in da, çocuk esirgeme kurumlarinda erkek ve kiz çocuklarin ayrilmasi gerektigi fikrine de katilmayan McLohney, “burada önemli olan etkin denetim mekanizmalarinin olusturulmasi” diye konustu.

Skandal 25 ekimde ortaya çikti

Çocuk yurtlarinda yasananlar, 25 ekim sali aksami Star TV’deki ‘Desifre’ programinda yayinlanan Malatya 0-6 Yas Çocuk Esirgeme Kurumu’ndaki kimsesiz çocuklara dayak ve siddet görüntüleriyle Türkiye gündemine oturmustu.

Programin ardindan Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlügü üç personel hakkinda savciliga suç duyurusunda bulunmustu. Sorusturma kapsaminda dokuz kisi görevden uzaklastirilmis, yedi kisi tutuklanmisti.

Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, 81 ildeki valililik ve kaymakamliklara bir genelge yollayarak, devlete siginan bu insanlarin rencide edilmemesi ve Malatya’da yasanan olayin tekrar edilmemesi uyarisinda bulunmustu.