‘Dayak yiyen ögretmenlerin yüzde 77’si siddete basvuruyor’

AGRI - Malatya Çocuk Esirgeme Yurdu'nda ortaya çikan iskence görüntülerinin ardindan Türkiye'de egitimde ögrencilere basvurulan siddet gündeme geldi

Özellikle dayak yiyen ögrencilerin ögretmenlik yaptiklari zamanda dayak attigina dikkat çeken uzmanlar, egitimcilerin bu konuda daha dikkatli olmasi gerektigini söylüyor.

Okullarda ögretmenlerin siddete basvurduklarini iddia eden Atatürk Üniversitesi Agri Egitim Fakültesi Ögretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Orhan Çinar, fiziksel istismarin okullarda cezalandirma yöntemi olarak kullanildigini ifade etti.

Fiziksel istismar tanimin içine dayaga ek olarak, sarsma, çimdikleme, kulak çekme, igne batirma, rahatsizlik verecek pozisyonda uzun süre durmaya zorlama (tek ayak üzerinde durma), ceza olarak asiri egzersiz yaptirma vb. davranislarin ögrencileri olumsuz etkiledigini belirten Yard. Doç. Dr. Çinar, “Birçok ögretmen ögrencileri baska ögrenciler araciligiyla cezalandirma (dövdürme) yolunu seçmektedir. Bu tür uygulamalar ögrenciler arasinda kin ve nefret olusumuna sebep olmaktadir. Birlik ve beraberligi en çok vurgulanmasi gereken ögretmenlerin bu tür davranislarda bulunmasi oldukça üzücüdür. Özellikle erkek ögretmenlerin de fiziksel cezalandirmaya daha sik basvurdugu görülmektedir. Toplumdaki yaygin kaninin aksine arastirmalar egitimde fiziksel cezanin basarili olmadigini; övgü, ödüllendirme gibi olumlu güdülemelerin daha etkili oldugunu göstermektedir. Fiziksel ceza ögrencinin okuldan korkmasina, özgüvenini yitirmesine neden olurken, davranisi daha da kötülestirmekte, saldirgan ve yikici tutumlari artirmakta, sinif düzenini bozma, esyalara zarar verme, ögretmenlere karsilik verme, yalan söyleme gibi olumsuz davranislari artirmaktadir.” dedi.

Yard. Doç. Dr. Çinar tarafindan Agri merkez ve ilçelerinde 83 ögretmen üzerinde yapilan anket sonucunda ise ‘Ögretmenlik mesleginde ögrencilerinize hiç dayak attiniz mi? sorusuna ögretmenlerin yüzde 66’si evet, yüzde 34’ü hayir cevabini verdi.

Bu soruya erkek ögretmenlerin yüzde 77’si evet, yüzde 23’ü hayir, ayni soruya bayan ögretmenlerin yüzde 55’i evet derken, yüzde 45’i hayir cevabini verdi. Ankette ögrenci iken dayaga maruz kalan ögretmenlerin yüzde 77’si kendilerinin de ögrencilere dayak attigini, yüzde 23’ü ise dayak atmadigini belirtti.

Anket sonucunu degerlendiren Yard. Doç. Dr. Çinar, “Anket sonuçlari okullarda önemli ölçüde dayaga basvuruldugunu göstermektedir. Geçmiste siddete maruz kalanlarin siddeti daha çok tercih ettikleri sonucu ortaya çikarmaktadir. Toplam kalite uygulamasi Milli Egitim’de hayata geçirilmistir. Okul yöneticileri ve ögretmenlere hizmet egitim kurslari verilmeli, özellikle Gelisim- Ögrenme, Rehberlik, Ögretim Yöntem ve Teknikleri konularinda agirlik verilmelidir. Bu egitim fakülteleri ile is birligi yapilarak gerçeklestirilmelidir.” degerlendirmesini yapti.

Yard. Doç. Dr. Çinar, 2001 yili güz döneminde Agri Egitim Fakültesi’nde 4. sinifa devam eden bir ögretmen adayinin Okul Deneyimi II dersi için hazirladigi raporda: “… bu gözlem günü …….. Ilkögretim okulundaki en kötü günümdü. Çünkü sinif ögretmeni günaydin demeden önce sopasina yapisiyor, çocuklari insafsizca dövüyor, olmadik hakaretlerde bulunuyordu. Hepsinin gözlerinden korku okunuyordu. Ögretmenlik bu olmamali, basaramayan çocuk asagilanmamali, basarisizligin sebepleri arastirilmali, ögrenci dövülmemeli…” ifadelerine dikkat çekti.