Dayakçı Başkan borcu yüzde 200 artırmış

Isparta Belediyesi'nin borcu Hasan Balaman'ın başkan olduğu günden itibaren son 2 yıl içinde yaklaşık yüzde 200 arttı.

Makamında Zaman gazetesi Isparta Temsilcisi Arif Bayram Taş ve muhabir Mustafa Altıntaş’ı adamlarıyla birlikte hastanelik oluncaya kadar döven Belediye Başkanı Hasan Balaman, belediyede sergilediği ‘borçlanma ekonomisi’yle de dikkatleri çekiyor.

2 yıl zarfında Isparta’ya gözle görülür hiçbir hizmet yapmadığı öne sürülen Balaman’ın en iyi olduğu konuların başında borçlanma geliyor.

Totaliter, baskıcı ve anti demokratik yönetimi nedeniyle milletvekilleri ve partisinin il başkanı ile sık sık karşı karşıya gelen Hasan Balaman, göreve geldiği tarihten bu yana belediyenin borçlarını yüzde 194 artırarak 17 milyon YTL’den, 50 milyon YTL’ye çıkardı.

Isparta Belediyesi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Meclis Grup Sözcüsü ve Denetleme Komisyonu Üyesi Uğur Betselci, borcun her yıl katlanarak artmasında en büyük nedenin Balaman’nın ‘diktatör’ tutumu olduğunu anlatıyor.

Hasan Balaman döneminde belediye giderlerinin inanılmaz derecede arttığını aktaran Bestelci, yıllık ortalama 50 milyon YTL geliri olan belediyenin 2005 senesinde giderlerinin 70 milyon YTL’ye dayandığını ifade ediyor.

BELEDİYE’NİN YILLIK İKRAM GİDERLERİ 1 MİLYON 100 BİN YTL

Denetleme komisyonu olarak ilgili makamlardan sürekli borçlanma ile ilgili bilgiler istediklerini ancak kendilerine Balaman tarafından ‘ne yapacaksınız bilgiyi’ dendiğini belirten Uğur Betselci, “Yaptığımız araştırmalarda geçtiğimiz sene sadece ‘ikram giderleri’nin 1 milyon 100 bin YTL olarak gerçekleştiğini gördük. İstediğimiz belgelerin tarafımıza verilmesi halinde bütün belgeleri inceleyerek mart ayında raporu açıklayacağız. Ulaşılacak sonuçlara göre Balaman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.” dedi.

2004’DE 118 MİLYARA İHALE EDİLEN İŞ, BU YIL 440 BİN YTL’YE VERİLDİ

Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın en önemli icraatlarından biri de özelleştirmeler. Yapacağı özelleştirmelerle belediyenin yükünü hafifleteceğini söyleyerek çalışmalarına start veren Balaman, her özelleştirmede kurumu batağa sürüklüyor.
Belediyenin temizlik işlerini 2004 yılının son 5 ayında aylık 118 bin YTL’ye ihale eden Balaman, sonraki yıl aynı firmayı ihaleyi 345 bin YTL’ye bıraktı. AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Abdullah Yiğitbaşı, 2006 senesi için rakamın 440 bin YTL’ye çıkarıldığını anlatıyor. Yiğitbaşı, “2004’de 118 bin YTL’ye verdiğimiz temizlik işinin maliyeti yaklaşık 4’e katladı. Üstelik, 2005’de firma 175 kişiyle hizmet verirken sayı bu yıl 140’a düştü. Enflasyonun yüzde 10’l.arda olduğu bir dönemde bu nasıl izah edilebilir.” dedi.

BALAMAN, BORÇLARI SİLDİRECEKMİŞ
Hasan Balaman’ın en önemli borç kalemlerinden biri de SSK, Bağ-Kur, Maliye ve Emekli Sandığı. Balaman, göreve geldiği günden bu yana adı anılan kurumların hiç birine ödeme yapmadığı öğrenildi.
AK Parti’li Meclis Üyeleri Abdullah Yiğitbaşı ve Seyfettin Kalem, MHP’li Meclis Üyesi Uğur Bestelci ile ayrıca eski Belediye Başkanı yardımcısı Melih Sezgin de bu bilgiyi doğruluyor.

AK Partili Seyfetin Kalem, Balaman’ın sürekli ‘Borçları Ankara’dan sildireceğim. Siz merak etmeyin’ dediğini ifade ederek “Borçlara her ay faiz biniyor.” diyor.

SEZGİN; BEN BIRAKTIĞIMDA BORÇ 40 MİLYON YTL’Yİ GEÇMİŞTİ

Eski belediye başkan yardımcısı şimdi ANAVATAN Merkez İlçe Başkanı Melih Sezgin, belediyedeki görevini Hasan Balaman’ın baskıcı tavrı yüzünden bıraktığını söylüyor.

AK Parti’nin belediye başkan aday adaylarından olan Sezgin, “Balaman başkan olduktan sonra benimle çalışmak istediğini söyledi. Ben de ‘tamam’ dedim. İlk zamanlar uyumlu çalıştık ama 6 -7 ay sonra gerçek yüzünü görme imkanımız oldu. Meclis üyeleriyle de zaten ‘ben yaptım oldu’ tavrı yüzünden karşı karşıya gelmiyor. Kapalı kapılar ardında ihaleler yapılması meclisi tedirgin ediyor. Benim görevi bıraktığım dönemde borç 40 milyon YTL’yi geçmişti. Balaman, altında kaydığı borçların sıkıntısını Zaman muhabirinden çıkardı.” diyor.