Dayakçı başkandan sonra yardımcısı adam dövdü

Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Görgülü, makamına çağırdığı temizlik işlerinde görevli memur Veli Toraman'ı tekme tokat dövdü.

Isparta Belediyesi, hizmetlerle değil dayaklarla anılır oldu. Ancak bu kez sahnede Belediye Başkanı Hasan Balaman değil, vekili Ahmet Görgülü vardı.

Geçtiğimiz ay meclisin kararını haber yapan gazetecileri makamında adamlarıyla birlikte tekme tokat döverek hastanelik eden Hasan Balaman’ın yardımcılarından Ahmet Görgülü, makamına davet ettiği Temizlik İşleri’nde görevli memur Veli Toraman’ı tekme tokat dövdü. Olay sonrası Toraman’ın burnunda çatlaklar oluştuğu aktarıldı.

Edinilen bilgilere göre olay şöyle gelişti; Hasan Balaman, göreve başladıktan kısa bir süre sonra eski belediye başkanı Yusuf Ziya Günaydın döneminde personel müdürü olarak çalışan Veli Toraman’ı Çarşamba Pazarı komisyonunda görevlendirdi. Ancak asıl olay bugün patlak verdi. Veli Toraman, 23.03.2006 sabahı eline ulaşan bir atama yazısıyla Kağnı Deresi’nde bulunan çöp depolama alanına kantarcı olarak atandığını öğrendi. Eline atama yazısını alarak Temizlik İşleri’ne giden Veli Toraman, yetkililere ‘3,5 yıl personel müdürlüğü yaptım. Ben bunlara mı layığım. Yazık size.’ Diyerek bağırması üzerine orada bulunanlardan biri olayı Başkan Vekili olarak görev yapan Ahmet Görgülü’ye aktardı. Bunun üzerine Görgülü Veli Toraman’ı aratarak makamına gelmesini istedi. Veli Toraman’ın makama gitmemesi üzerine Görgülü ikinci defa kendisini arattı. Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman Ankara’da olduğu için Görgülü Veli Toraman’ı başkanlık makamına çağırdı. Veli Toraman, ikinci aramadan sonra Ahmet Görgülü ile konuşmak için makamı çıktı.”

Bundan sonra gelişen olayları Veli Toraman şöyle anlatıyor; “Beni makam odasının yanındaki boş bir odaya aldı. İçeride sadece ikimiz vardık. Hiç bir şey konuşmadan bana ana avrat küfretti, ağza alınmayacak şeyler söyledi. ve elindeki telsizle vurmaya başladı. Bir tarafından yumruk atıyor bir taraftan küfrediyordu. Ben, amirim olduğu için vuramadım. Kendimi dışarı zor attım. Çıktığımda yüzüm gözüm kan içindeydi. Bunu orada bulunan herkes gördü.”

Görüşlerini almak için Ahmet Görgülü 2 kez aranarak not bırakıldı ancak ulaşılamadı.

Ahmet Görgülü daha önce Ak Partili Meclis Üyesi Orhan Özkutlu’ya falçata ile saldırmıştı. Geçtiğimiz yıl 18 Ekim’de meydana gelen olayda, Özkutlu’nun istediği gibi oy kullanmaması üzerine sinirlenen Ahmet Görgülü, ağza alınmayacak küfürler ederek Orhan Özkutlu’ya falçata çekmişti.

Olaydan 2 ay sonra Orhan Özkutlu meclis üyeliğinden istifa etti. Kendisine ulaştığımız Orhan Özkutlu, yaşanan olayı doğruladı. Özkutlu, “Ahmet Görgülü’nün bana saldırdığı ve küfrettiği doğrudur. Elinde de falçata vardı. Bana salladığı tekme aradaki başka bir arkadaşa isabet etmişti. Daha sonraki bir encümende yaptığımız münakaşa sonrası istifa etmeye karar verdim.” dedi.

Ahmet Görgülü’nün tavırlarından endişe eden meclis üyeleri yaşananlardan sonra geçtiğimiz yıl aralık ayının ilk toplantısında ‘başımıza gelecek her türlü saldırıdan makam sorumludur’ şeklinde bir önerge vermişti.

AK Parti Meclis Üyesi ve Denetleme Komisyonu Başkanı Seyfettin Kalem de bu bilgiyi doğruladı ve Ahmet Görgülü’nün tavırlarından sonra can güvenliklerinden endişe ettikleri gerekçesiyle böyle bir önerge verdiklerini aktardı.

AHMET GÖRGÜLÜ KİMDİR?

Ahmet Görgülü, Afonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden, ortaokul terk. Görgülü, ilk olarak Doğru Yol Partisi’nden (DYP) meclis üyesi oldu. Sonra Fazilet Partisi’ne (FP)geçti. Oradan da ayrıldı AK Parti saflarına katıldı. Son olarak Sandıklı ekmeği satan Görgülü, Isparta’da bir süre Yenişafak Gazetesi’nin dağıtımını üstlendi. Meclis üyesi olan Görgülü, son olarak belediye başkan yardımcılığına getirildi. Görgülü’nün şu anda 5 bin 500 YTL maaş aldığı söyleniyor.