Dayakkadının kaderi değil

Adana Kent Konseyi tarafından şiddet mağduru kadınların sosyalleştirme projesi kapsamında "Önce insan, sonra kadınım" çalışması yürütüldü.

Yine kadınların yüzde 22,1’i aile içi şiddet görüyor. Aile içi şiddeti uygulayanlar arasında yüzde 73,6’sını eşler, yüzde 26,4’ü ise kayın valide ve görümce, yüzde 19,5’ini de kayınpeder ve kayın birader yer alıyor.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından şiddet mağduru kadınların sosyalleştirme projesi kapsamında “Önce insan, sonra kadınım” çalışması yürütüldü. Proje yöneticisi Çiğdem Akça, Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde (ÇGC) düzenlediği basın toplantısında proje ve yapılan anket çalışması hakkında bilgi verdi.

Akça, Adana’da 13 Şubat ile 9 Mart döneminde Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde 15 pilot bölgede 400 kadın üzerinde yaptıkları anket neticesinde kadınların 15,6’sının okur yazar olmadığı sonucuna ulaştıklarını belirterek şunları söyledi: “18-24 yaş arasındaki kadınların bile yüzde 1,6’sı okur yazar değil. Yüzde 28,8 ile en fazla okur yazar olmayan kadınlar Güney Yüreğir’de yaşarken, kuzey Yüreğir ise güneyin tam tersi olarak Adana’da en yüksek okur yazar kadın oranına sahip. Kuzey Yüreğir’de kadınların yüzde 88,6’sı okur yazar. Çalışan kadınlar ortalama 5,5 okula gitmiş. Her üç kadından birisi ailesi istemediği için okulu bırakmış. Kadınların yüzde 0,8’i çalışıyor. Her 10 kadından 7’si ailesinin istediği erkekle evlenmiş. Kadınların yüzde 97’si hayatında bir kez evlenmiş. Kadınların yüzde 4,8’inin resmi nikahı yok. Her 4 kadından birisi boşanmayı kabul etmiyor. Kadınların yüzde 7,9’u eş dayağını kabul edilmez buluyor. Ancak her 4 kadından birisi eş dayağına rıza gösteriyor.”

Eşler arasında çok büyük uyuşmazlıkların olduğu belirlenen ankete göre eşlerin yüzde 96,5’i arasında uyuşmazlık var. Bunların yüzde 3,9’u hala uyuşmazlıklarına çözüm bulamamış. Aile içi şiddet yüzde 17,7 ile en az Kuzey Yüreğir’de yaşanırken, en fazla şiddetin uygulandığı yer de yüzde 28,9 ile güney Yüreğir ilk sırada yer alıyor.

Kadınlara uygulanan şiddet türleri arasında ise yüzde 65,5 ile yumruk ve tokat ilk sırada yer alıyor. Kadınların yüzde 56,3’ü hakarete uğruyor, yüzde 27’isi duygusal zorlamaya neden oluyorlar. Bu arada her ay ortalama yüz kadın sığınma evine başvuruyor. Adana’da sığınma evinin yerinin herkes tarafından bilinmesi nedeniyle buranın hizmete girmediğini savunan Akça, sığınma evi için şuana kadar 160 kadının baş vurduğunu, acilen sığınma evinin hizmete girmesini arzu ettiklerini söyledi.