Dayanıksız okullar güçlendiriliyor

Denizli'de depreme dayanıksız okullar güçlendiriliyor.

Denizli’deki eğitim yapılarının deprem bakımından incelenmesi ve yetersiz olanların güçlendirme çalışmaları çerçevesinde Hacı Leman Oto, Ahmet Sami Uslu, Ahmet-Fitnat Engin, Lütfi Ege, Zehra-Nihat Moralıoğlu, Ali Baysal, Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Sümer Mehmet Ali Ülker okullarında güçlendirme çalışmaları başladı.

Denizli Valisi Gazi Şimşek, okullardaki çalışmanın yaz tatilinde bitirileceğini söyledi. Şimşek, binlerce öğrencinin eğitim öğretim gördüğü okulların durumunun çok önemli olduğunu belirterek, “Bu okullarımız, yeni eğitim öğretim yılına depreme dayanıklı hale gelmiş olarak açılacak. Kalan okullardaki çalışmalar ise üniversite projelerini hazırladığında başlayacak.” dedi. Denizli’de 2004’te ilköğretim okullarının depreme dayanıklılığıyla ilgili Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Kaplan başkanlığında oluşturulan 12 kişilik ekip bir çalışma yapmış, merkez ilçede 20 ilköğretim okulu ve bir lise binasının depreme dayanıksız olduğunu belirlemişti. Okullarda yapılacak güçlendirme çalışmasına İl Özel İdare bütçesinden 1 milyon 200 bin YTL harcanacağı bildirildi.

Güçlendirme çalışmalarının projeleri, Prof. Dr. Kaplan’ın yürütücülüğünde Yrd. Doç.Dr. Erdal Akyol’un da bulunduğu çalışma grubu tarafından yapılıyor. Çalışmalarla okul zemininde 8 metreye varan sondajlarla temele bentonit, çimento ve çeşitli kimyasal karışımlardan oluşan bileşik enjekte edilerek temeldeki boşlukların doldurulması sağlanıyor.

Merkeze bağlı Akdere H.Ali Bayram İlköğretim Okulu, daha önce depreme karşı dayanıksız ve çatlamalar olduğu gerekçesiyle Eskihisar Köyü İlköğretim Okulu ile beraber boşaltılmıştı. Daha sonra zemin ve bir normal kat, 644 metrekare ve kaloriferli olarak okul 52 bin 510 YTL’ye maledilmişti.