Dedesinden kalan 96 yıllık mirasın peşinde

Görme engelli emekli Deniz Astsubayı Cengiz Doğan, 1917 yılında kurulan Türk Osmanlı İtibari Milli Bankası'nda kurucu hisseye sahip dedesi Abdurrahman Doğan'dan alınan, daha sonra Türkiye İş Bankası'na devredilen hisselerinin peşinde.

Görme engelli emekli Deniz Astsubayı Cengiz Doğan, 1917 yılında kurulan Türk Osmanlı İtibari Milli Bankası’nda kurucu hisseye sahip dedesi Abdurrahman Doğan’dan alınan, daha sonra Türkiye İş Bankası’na devredilen hisselerinin peşinde. Banka ile mahkemelik olan Doğan, kendi payına düşen ücretin tarafına verilmesini istiyor. Doğan’a destek veren Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik ise CHP’nin Türkiye İş Bankası’nda hissesi olduğunu öne sürerek, partinin söz konusu hisseleri Diyanet’e devretmesi gerektiğini söylüyor.

Aradığı hisseleri hakkında bilgi veren Cengiz Doğan, dedesi Abdurrahman Doğan’ın 1917 yılında kurulan Osmanlı İtibari Milli Bankası’nın kurucu hissedarlarından olduğunu söyledi. Dedesinin 1937 yılında vefat etmesinden sonra kendi adetlerine göre sandığının açılmadığını ifade eden Cengiz, “Babaanem 1976 yılında vefat ettikten sonra sandık açılıyor ve sandıktan Osmanlıca yazılar çıkıyor. Araştırıldıktan sonra bu hisselerin Osmanlı İtibarı Bankası’na ait olduğu ve hisselerin 1927 yılında Türkiye İş Bankası’na devrolunduğu anlaşılıyor. İş Bankası’yla yapılan yazışma sonunda, banka görüşme teklif ediyor ve banka değerin çok altında bir fiyat veriyor ve babam uzlaşmıyor. Bu durum babamın ölümüne kadar devam ediyor. Varisler çok dağınık olduğu için bir araya gelmek zor. Araştırmalar sonunda anaparanın 11 trilyon (Yeni para ile 11 milyon) olduğu bunun faiz ve karıyla birlikte 1996 yılında çok büyük paralar yaptığı milyonlarca lira yaptığını öğrendik. Ancak İş Bankası’ndan gelen yazıda kümese atılan yem gibi para veriliyor.” dedi.

Türkiye İş Bankası’ndan sadaka istemediklerini kaydeden Cengiz, “Biz Osmanlı döneminden kalan dedemizin hissesini istiyoruz. Tam olarak değerini bilmiyoruz. Bunu bilirkişi belli edecek. Bu konuyu devletin halletmesi gerekiyor. Basın yoluyla bu iş halledilmezse İş Bankası önünde oturma ve açlık eylemine başlayacağız.” diye konuştu.

Cengiz Doğan’ın kız kardeşi Serap Doğan da “İşlemler ne durumda diye bir dilekçe verdim. Bir bedel belirlemişler. Değerinin ne olduğunu bilmiyorlar 189,874 İSCTR pay yazıyor. Dedemin çok genç yaşta vefat etmesi, senetlerin Osmanlıca olması sebebiyle bu hisseler geç keşfedildi. Belgeler Türkçe’ye çevrilemediği için anlayamadık. Bizler de kendimize gelince uğraşalım dedik.” ifadelerini kullandı.

‘CHP’NİN HİSSELERİ DİYANETE DEVREDİLSİN’

Siyasi partiler kanuna göre hiçbir partinin bakkal dükkanı bile açamayacağını dile getiren Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, “CHP şu anda Şişecam’ın ortağı. Türkiye’de Mısır’daki gibi Gezi darbesi girişimleri bitmez. Çünkü arkasında CHP var. Türkiye İş Bankası’nın olayların arkasında olduğunu düşünüyorum. İş Bankası’ndaki hisse, hilafet fonuyla Hindistan’dan gelen paralarla kuruldu. Bunun için bu paraların diyanete devri yani İslamiyet’e hizmet eden kurumlarda kullanılması gerekir. Faizcilik yapan İş Bankası’nda hilafet fonunun parasının olması 2 milyar Müslüman’a ve 76 milyon vatandaşımıza da hakarettir.” şeklinde konuştu.