‘Değerlerimizin içi boşaltılıyor!’

POPSTAR Alaturka yarışmacılarından Armağan’la evleneceği konuşulan ve “aşk hayatı” hakkında TV’de ilginç açıklamar yapmaktan çekinmeyen Bülent Ersoy’a tepki yağıyor.

“Bülent Hanım kadın mı erkek mi?”, “Çocuklarımıza kötü oluyor” şeklinde RTÜK’e şikayette bulunanların yanı sıra bilim dünyası konuyu mercek altına aldı. Uzmanlara göre sadece Ersoy değil, benzerleri de toplumun değer yargılarının içini boşaltıyor. İşte görüşler:

CİNSELLİK KONUSUNDA ZAAFI VAR
(Prof. Dr. Kemal Arıkan/Psikiyatrist)
“Cinsiyet değiştirmiş bir insan. Ciddi psikolojik sorunları olabilir. Cinselliği her konuşmasında sürekli dışarı vuruyor. Aslında bir nevi problemlerini yanstıyor. Bir keresinde, homeseksüel bir yarışmacının elenmesine ciddi tepki göstermişti. Ebru Gündeş ön elemelerde seçilmesini topluma kötü örnek oluyor gerekçesiyle istememişti. Bülent Ersoy ’niye canım, çıkıp iki kırıtırdı’demişti. Kendisi ve kendisine benzeyen kişileri bir şekilde koruma çabası var. Her konuyu cinselliğe getirmesi de bir zaaftır.”

İZLEYİCİ ETKİ ALTINDA KALIYOR
(Prof. Dr. Nilüfer Narlı/Sosyolog)
“Olay sadece Bülent Ersoy meselesi olarak görülmemeli. Türkiye’de son 5 yıllık süreçte homoseksüellik gibi cinsellikle ilgili birçok tabu açık bir şekilde tartışılıyor. Ancak bunlar düşünce platformunda değil, magazin kültürü üzerinden tartışılınca konular bayağılaştırılıyor. Bu da, insanların değer yargıları ve inanç sistemlerinde çelişkiler, içlerinin boşaltılması gibi sonuçlar doğuruyor. Ev kadınları kadar erkekler, gençler ve çocuklar da bu programları izleyerek etki altında kalabiliyor. Artık neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırt edemez hale geliyorlar.”