Değişen hava koşulları sağlığı etkiliyor

Uzman doktor Erkan Avcı, yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, sürekli değişen hava koşullarının, insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Uzman doktor Erkan Avcı, yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, sürekli değişen hava koşullarının, insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.
            Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Erkan Avcı, “İlkbaharda canlanan doğa ve ısınan hava bir yandan neşe ve heyecan vererek insanı aktif yaparken bazı insanlarda bahar yorgunluğuna neden oluyor.” dedi. Havaların ısınmasıyla birçok kişide halsizlik, isteksizlik, eklem ağrıları, uyku isteği, yorgunluk gibi şikâyetlerin görüldüğünü belirten Dr Avcı şunları söyledi: “Bu dönemin aşılmasında B vitaminleri ve antioksidan vitaminlerden zengin sebze ve meyveler vücuda yararlıdır. Dünya Sağlık Örgütü günde 5 porsiyon sebze veya meyve tüketilmesini önermektedir. Düzenli uyku, yeterli ve dengeli beslenme bağışıklık sisteminin güçlü olması için gereklidir. Bunun için de çiğ veya pişmiş olarak bol sebze ve meyve tüketilmesi önemlidir. Özellikle antioksidan vitaminler olan A ve C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi metabolizmamızın güçlenmesi, hastalıklara karşı direncin arttırılmasında etkilidir.”

            KALP SAĞLIĞI İÇİN SPOR YAPIN
            Sporun düzenli yapıldığı takdirde kalp sağlığı açısından yararlı olduğunu kaydeden Dr. Erkan Avcı, “Kilo kaybını sağlaması, kan basıncı kontrolünü kolaylaştırması, diyabette kan şekeri kontrolünü iyileştirmesi, kan lipidlerini olumlu olarak etkilemesi kalp-damar sağlığı açısından yararlı etkilerdir. Yani düzenli egzersiz sizi kalp hastalıkları ve kalp krizi, yüksek kan basıncı, kötü kolesterol yüksekliği ve iyi kolesterolün düşüklüğü, kilo fazlalığı ve şişmanlık, şeker hastalığı gibi hastalıklardan korur.” diye konuştu.

            DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ ŞART
            Bahar aylarında spor yapmanın yaza zinde girmek için önemli olduğunun altını çizen Dr. Avcı, “Havaların ısınmasıyla birlikte fiziksel aktivite olanakları da artmaktadır. Her gün düzenli olarak yapılan 30 dakikalık bir yürüyüş, vücut ağırlığının dengelenmesine, kemik sağlığının korunması ve geliştirilmesine yardımcı olur. Bu da yaz aylarında zinde kalmak için büyük bir avantajdır.” dedi.