‘DeğişikliK imam-hatipliler için yapılmadı’

Milli Eğitim Bakanı Çelik: Yönetmelik değişikliği imam-hatipliler için yapılmadı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Açık Öğretim Lisesi öğrenci sayısı içinde, imam-hatip liselerinden gelen öğrencilerin oranının yüzde 3.3 olduğunu belirterek, meslek liselerinden Açık Öğretim Lisesi’ne geçişi sağlayan yönetmelikteki değişikliğin imam-hatip liseliler için yapılmadığını bildirdi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı’nın yazılı soru önergesine cevap veren Hüseyin Çelik, dünyanın gelişmiş ülkelerinde, alanlar arasında geçişin serbest ve açık olduğunu kaydetti.

Açık Öğretim Lisesi öğrenci sayısı içindeki imam-hatip lisesi programından öğrenci oranı yüzde 3.3 ve diğer meslek lisesi programlarından öğrenci oranı ise yüzde 19.1 olduğunu dile getiren Çelik, “Yönetmeliğin imam-hatip lisesi çıkışlılar için değiştirildiği iddiasının gerçekle ilgisi bulunmadığı gibi, üniversite önündeki yığılmaları da artırması söz konusu değildir. Kaldı ki Anadolu Üniversitesi tarafından yıllardan beri açık öğretim programları uygulanmakta olduğu ve uzaktan eğitim yoluyla insanların ikinci bir diplomaya sahip olabildikleri bilinmektedir” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yönetmelik dteğişikliği ile hayat boyu eğitime uygun olarak, bireylerin meslek seçme, değiştirme ve eğitim-öğretim düzeyini yükseltme isteklerinin önünün açıldığını ifade etti.

Gerçekleştirdikleri bütün düzenlemelerde, üst hukuk kurallarına uygunluk konusunda gerekli hassasiyetin gösterildiğini vurgulayan Çelik, yönetmelik değişikliği hakkında Danıştay’ın yürütmenin durdurulması kararı verdiğini, Bakanlığın yaptığı itirazın henüz sonuçlanmadığını söyledi.