Deli Dana’nin izleri silinemiyor

AFYON - Afyonkarahisar Kasaplar Odasi Baskani Ihsan Dumanli, hükümetin ithal et ve hayvana izin verme girisimini esnafin sonu olarak gördügünü açikladi.

Dumanli, çektikleri sikintiyi odayi ziyarete gelen DYP Genel Baskan Yardimci Gültekin Uysal’a anlatti. Yillar önce çikan deli dana hastaliginin bile izlerinin silinmedigine dikkat çeken Dumanli, geçmiste vatandasin et yemekten korkar hale gelmesini örnek gösterdi. Bu isin söylentisinin bile kafalarda soru isareti biraktigina deginen Dumanli, “Mademki ithalat olacaksa “helal et” uygulamasi hayata geçirilsin. Israil bile yurt disindan ürün alirken, “kosar” belgesine uygun olarak üretilmis ürünler istiyor” diye konustu.

Afyonkarahisar’da et ve besi sektörünün her geçen gün geriye gittigini belirten Dumanli, hayvan pazari, zahire pazari, mezbaha gibi yerel sorunlarin bile henüz çözülemedigine dikkat çekti. Bu gidisle hayvancilikta bölge olma iddiasini kaybedecekleri hususu üzerinde duran Dumanli, bu isin yillardir sürüncemede kaldigi bilgisini verdi. Afyonkarahisar eti ve sucugunun kalitesinin tartisilmaz oldugunu dile getiren Dumanli’ya göre Türkiye et piyasasi fiyatlarini Afyonkarahisar belirlemeli. Ancak, Afyonkarahisar’daki tesislerin çogu yüzde 50 kapasite ile çalisiyor.

Dumanli, hayvan pazar ve park yerine kavusamadiklari için yakin bir zamanda hayvan pazarinin baska bölgelere kayacagi uyarsindan bulundu. “Mevcut hayvan pazarinin yetersiz oldugunu herkes biliyor. Üretici pazardan adet nefret eder hale geldi, gelmek istemiyor. Afyonkarahisar’da bir zamanlar 500 üyesi olan odanin bugünlerde 100 üyesi var.” diyen Dumanli, bunun her seyi çok iyi anlattigina dikkat çekti.

Sorunlari dinleyen DYP Genel Baskan Yardimcisi Gültekin Uysal, Afyonkarahisar’in markalasmis ürünler açisindan önemli bir potansiyele sahip oldugunu söyledi. Sorunlarin takipçisi olacaklarini ifade eden Uysal, Afyonkarahisar’in bu sektördeki sorunlarini çoktan halletmis olmasi gerektigine degindi.