Demirel-Baykal buluşması

Demirel ve Baykal, Isparta'da ittifak amacıyla buluşmadıklarını söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin mezuniyet törenine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Isparta’da Demirel ve Mumcu’yla aynı ortamda bulunmasının bir ittifak arayışı olmadığını kaydetti. Demirel de ittifak olmadığı yönünde ifadede bulundu.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi’nin 2005-2006 öğretim yılı mezuniyet törenine katıldı. Mezuniyet törenine 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun da katılacak olması Baykal’ın gizli bir ittifak arayışı şeklinde nitelendirilmesine neden oldu. Antalya’dan gelen Baykal, törene gecikince hem törenden erken ayrılan Mumcu’yla karşılaşmadı, hem de konuşma yapamadı.

Öğrencilerin kep fırlatması sırasında alana giren Baykal, Demirel ve Rektör Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar’la tokalaşarak, töreni izledi. Gazetecilerin ittifak olup olmadığı yönündeki soruları Demirel, ittifak olmadığı şeklinde yanıtladı.

Korumalarının kolunda merdivenleri inen Demirel’in üstüne gül saçıldı. Demirel’e çıkışta Baykal eşlik etti.

Törenden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, amacının sadece davet edildiği törene katılmak olduğunu belirtti. İttifak arayışı söylentilerini yalanlayan Baykal, “Ben sadece üniversiteden mezun olan öğrencilerin törenine katılmaya geldim. Buna gizli bir ittifak gibi yaklaşmanın, siyaset alanında başka bir anlam yüklemenin gereği yok. 1,5 milyon öğrenci üniversiteyi bitirirken, burada binlerce öğrenci mezun oluyor.” dedi.

Törende kısa süre duran Baykal, daha sonra kendisini havalimanına götürecek otobüse bindi. Baykal’ın tören çıkışında konuşması sırasında ve otobüse binişinde kalabalıktan dolayı kısa süreli bir izdiham yaşandı. Törenden ayrılan Demirel Ankara’ya Baykal ise İstanbul’a hareket etti.