Demirel; ‘Cumhurbaşkanını halk seçmelidir’

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi gerektiğini ve bunun devleti güçlendireceğini ifade etti.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Politika Merkezi tarafından düzenlenen ‘2006 Mart’ında Türkiye ve Dünya’ isimli bir konuşma yaptı. Sheraton Otel’de düzenlenen konferansa eski bakanlar İsmet Sezgin, Sümer Oral, Edip Safder Gaydalı ve Serdar Arseven de katıldı.

Cumhurbaşkanı Demirel, Diyarbakır’da dün yaşanan hadiseler kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde yaşansa nasıl tepki vereceği, anayasal yetkisini kullanarak Bakanlar Kurulu’nu acil toplantıya ve Başbakan’ı da Türkiye’ye çağırıp çağırmayacağı sorusuna karşılık, “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Cumhurbaşkanı olduğum zaman ne yaptıysam şimdi de onu yapardım.” dedi. Demirel, şu anda olmadığı bir makamda yapacakları konusunda konuşmanın teorik olacağını belirtti. Demirel, “Mekanizmaların işlemesi demokrasinin işlemesine bağlı. Siyaset sistemin benzinidir. Siyaset işlerse devlet işler.” dedi. Türkiye’de talihsizliğin siyaset ve siyasetçinin kötülenmesi olduğunu ifade eden Demirel, siyasetin aldığı yaraların tamir edilmesi gerektiğini ve TBMM’nin prestijinin yükseltilmesini gerektiğini dile getirdi.

Kararnamelerin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iade edildiğini ve 400 mevkiin vekâletle yönetildiğini hatırlatan Demirel, Cumhurbaşkanı’nın bazı makamlara ideolojik saplantıları bulunan insanların atandığı yönünde bir şüphesi bulunduğunu belirterek, “Niyetlerinden şüphe edilmişse derhal seçime gidilmelidir” dedi.

Mayıs 2007’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin zamanında yapılıp yapılmayacağı ve mevcut meclisin Cumhurbaşkanı’nı seçmesinin rejim sorunu yaratıp yaratmayacağının sorulması üzerine Demirel, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi gerektiğini ve bunun devleti güçlendireceğini ifade etti. Demirel, Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 50 barajı getirilmesi gerektiğini ve iki turlu seçim sistemi uygulanması gerektiğini söyledi. “Halk kendi seçtiğim Cumhurbaşkanı demelidir,” diyen Demirel, hukuken bu meclisin Cumhurbaşkanı’nı seçmesinde bir sakınca olmadığını ancak siyasi sistemde kabullenmenin önemli olduğunu söyledi. Demirel, ayrıca kabullenmenin de ölçüsü olmadığını sözlerine ekledi.