Demirel FIBA toplantısında

FIBA Dünya Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Chicago kentinde gerçekleştirildi.

Toplantıda Türkiye Basketbol Federasyonu’nu Başkan Turgay Demirel, Genel Sekreter Ali Özsoy ve Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam temsil etti.

8- 9 Aralık tarihlerinde ABD’nin Chicago kentinde gerçekleştirilen ve gündem maddeleri arasında ülkemizin evsahipliği yapacağı 2010 Dünya Şampiyonası hazırlıklarının da bulunduğu toplantıya FIBA Dünya Başkanı Bob Elphinston başkanlık etti.

TURGAY DEMİREL GENEL KURUL’DA SUNUM YAPTI

FIBA Avrupa Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmekte olan TBF Başkanı Turgay Demirel kurul üyelerine ‘2010 Dünya Şampiyonası Hazırlıkları’ ile ilgili olarak kapsamlı bir sunum yaparken, Türkiye’nin 2010 Dünya Şampiyonası organizasyonuna yönelik olarak başlattığı çalışmalar ve kısa ve orta vadede hayata geçireceği projeler hakkında bilgiler aktardı.

Şehirler, salonlar, bilet satışı, tanıtım faaliyetleri, finansman, şampiyona takvimi ve FIBA Dünya Kongresi organizasyonu konularında detaylı açıklamalarda bulunan Demirel, son dönemde atılan adımlarla birlikte çalışmaların hızlandığını ve önceki dönemlerde pazarlama, tanıtım, sponsorluk gibi konularda katedilen mesafenin önümüzdeki günlerden itibaren tesisler konusunda da hızla katedileceğini kaydetti.

Kurul üyelerine hitaben yaptığı konuşmada TC Hükümeti’nin tam desteği ile hareket edildiğini söyleyen Demirel ayrıca Türkiye’nin ve TBF’nin bundan önceki tüm uluslararası organizasyonlarda olduğu gibi 2010 Dünya Şampiyonası’nı da başarıyla gerçekleştireceği hususunu vurgulayarak, “Amacımız, 16. Dünya Basketbol Şampiyonası’nı 2010 yılının en büyük ve en önemli spor organizasyonu yapmak” dedi. Demirel son olarak kurul üyelerinin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı.

KURUL’DAN TESİSLER KONUSUNDA UYARI

Türkiye’nin özellikle tanıtım, promosyon ve mali yükümlülükler konularındaki üstün performansının takdire şayan olduğunu ifade eden FIBA Dünya Merkez Yönetim Kurulu, buna karşın tesisler hususunda henüz somut bir adım atılmamış ve bu alanda adaylık sürecinde verilen sözlerin yerine getirilmemiş olmasının endişe verici olduğunu belirtti.

Salonlar dışındaki birçok konuda hazırlıkların sorunsuz devam ettiğini belirten kurul üyeleri, Türkiye’nin salonların yapımıma ilişkin verdiği sözlerini mutlaka tutması gerektiğinin altını çizdi. Toplantıda ayrıca, Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından, Türkiye’nin aday olurken verdiği taahhütleri mutlaka yerine getirmesi gerektiği de bir kez daha hatırlatıldı. Kurul, Türkiye’ye adaylık taahhütlerini ve ev sahipliği yükümlülüklerini hatırlatırken, 2008 yılının ilk yarısında yapılacak bir sonraki toplantıya kadar, konunun yeniden görüşülmesini ve bu tarihe kadar Türkiye’nin tesisler konusunda atacağı adımların dikkatle izlenmesini kararlaştırdı. Öte yandan yapılacak bir sonraki toplantıya kadar görevlendirilecek FIBA Heyeti’nin, salon yapımlarının denetimi için Türkiye’yi ziyaret etmesine de karar verildi.

Görüşmelerin Illinois-Chicago’da yapılması itibarı ile bir anlamda Amerika Basketbol Federasyonu Başkanı Valerie Ackermann’ın ev sahipliği yaptığı toplantı organizasyonu 2016 Olimpiyat Oyunları’na aday olan Chicago kenti için de ayrı bir önem taşıyor. Dünya basketbolunun en üst karar organının Chicago’da biraraya gelmiş olması, yerel yöneticiler ve basketbol yetkililerine tarafından kulis ve tanıtım çalışmaları yapmak adına önemli bir fırsat sağlamış oldu.

Diğer yandan, NBA Başkanı David Stern de toplantının konukları arasında yer aldı. Cumartesi günkü seansında bir konuşma yapan Stern aynı akşam bazı üyeler ile birlikte Chicago Bulls ve Boston Celtics takımları arasında United Center’da oynanan NBA müsabakasını izledi.

FIBA DÜNYA MERKEZ YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

Her iki yılda bir düzenlenen FIBA Dünya Yönetim Kurulu toplantılarında Afrika, Amerika, Asya, Okyanusya ve Avrupa’dan oluşan 5 kıtayı temsilen dönem başkanı haricindeki 20 üye bir araya geliyor.

2006-2010 döneminde kurulda yer alan üyeler şu isimlerden oluşuyor: Başkan – Bob Elphinston (Avustralya), Başkan Yrd – George Vassilakopoulos (Yunanistan), Genel Sekreter – Patrick Baumann (İsviçre), Onursal Genel Sekreter – Borislav Stankovic (FIBA), Hazine-Manfred Ströher (Almanya), Üyeler-Steve Smith (FIBA), Alphonse Bile (Fildişi Sahili), Alain Ekra (Fildişi Sahili), Salamatou Maiga (Mali), Valerie Ackerman (ABD), Jenaro Marchand (Porto Riko), Horacio Muratore (Arjantin), Julio Subero (Dominik Cum), Ching Man Wai Mabel (Hong Kong), Şeyh Fahad Al-Ahmad Alsabah Talal (Kuveyt), Yu Zaiqing (Çin), Marion Grethen (Lüksemburg), Yvan Mainini (Fransa), Jose Luis Saez Regalado (İspanya), William Keldermans (Palau), Barbara Wheadon (Yeni Zelanda).

TÜRKİYE’NİN 2010 DÜNYA ŞAMPİYONASI’NA EV SAHİPLİĞİ

Bilindiği gibi Türkiye, 2004 yılının Aralık ayında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirilen FIBA Dünya Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yapılan oylama sonucunda, diğer iki finalist; Sırbistan-Karadağ önderliğindeki Sırbistan-Karadağ, Bosna-Hersek, Slovenya ve Hırvatistan ortaklığı ile Fransa’yı geride bırakarak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapma hakkını elde etmişti.

5 kıtayı temsilen 19 üyenin oy kullandığı seçimin ilk turunda Fransa 8, Türkiye 7, Sırbistan&Karadağ ortaklığı ise 4 oy almış, ancak salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle ilk turda en az oyu alan Sırbistan&Karadağ elenmiş ve ikinci turda oy sayısını 10’a yükselten Türkiye, 9 oyda kalan Fransa’nın önünde mutlu sona ulaşmıştı.