‘Demirel kendi sabıka dosyasına baksın’

Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Babahan, Türkiye'nin bölündüğünü iddia eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in geçmişini unuttuğunu söyledi.

Babahan, dünkü köşesinde Demirel’in başbakanlığı döneminde Türkiye’nin cephelere ayrıldığını hatırlatarak şunları yazdı:

“Milliyetçi Cephe hükümetleri kurulmuştu, her gün onlarca genç can veriyordu. Cephe ve bölünme o zaman vardı asıl. Üstelik devletin de taraf olduğu bir bölünme vardı. Hükümetin göz yumduğu ortamda, polisiyle, çetesiyle taraf olan bir tablo vardı ve sadece iktidarın sürmesi için kan dökülüyordu. ‘Bana milliyetçiler adam öldürüyor, dedirtemezsiniz’ diyen bir başbakan vardı. Şimdi o günleri unutup o günlerin özeleştirisini yapmadan ortaya çıkmak bence doğru bir davranış değildir. Bugün Türkiye’nin gidişatından endişe duyan bir kesim olduğu doğru. Ama yangına körükle giden, bu endişeyi körükleyen bir kesimin olduğu da bir başka doğru. Türkiye’de genç kızlar üniversiteye başörtülü girince bütün rejim elden gidecek, Türkiye bölünüyor havası yaymak ise yanlış. Önemli olan yaklaşımınızdaki samimiyet, geçmiş hesabınız. Sabıka dosyanıza bakmanız gerekir konuşurken.”