Demirel zeytincinin halini sordu

Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Başbakan Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, zeytincilerin sıkıntılarının giderilmesine yönelik çalışmaları sordu.

Zeytinin Akdeniz iklimi ya da benzer özellikler taşıyan sınırlı bir bölgede yetiştiğini anlatan Demirel; “Ülkemiz toplam zeytin üretiminde dördüncü sırada olmasına rağmen dünya sofralık zeştin üretiminde siyah sofralıkta ilk, yeşilde ikinci sırada yeralmaktadır. Ülkeler başka ülkelere karşı avantajlı oldukları üretimleri iyi düzeye çıkarmak zorundadılarlar. Bizim ülkemiz için zeytin avantajlı bir üründür ve üretimin artırılıp, desteklenmesi için, zeytin konusunda tarım politikası oluşturulması gerekmektedir.” dedi.

Bursa’nın özellikle Gemlik, İznik, Orhangazi ve Mudanya ilçelerinin zeytin üretiminde başrol oynadığını dile getiren CHP Millletvekili Kemal Demirel, ilaçlama harcamalarının artmasıyla zeytin üreticilerinin zor günler geçirdiğini, Marmarabirlik tarafından açıklanan tavan fiyatlarıyla da köşeye sıkıştığını ileri sürdü.

Zeytin üreticilerine fidan desteği verilmesine rağmen ağaçlarda yaşanılan hastalıkların maddi zararlara neden olduğunu anlatan Demirel, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti; “Son açıklanan fiyatlarla birlikte zeytinciler sıkıştı, kaldı. Bu yıl zeytin alım fiyatlarının düşük olmasının zeytin üreticilerinde yarattığı sıkıntının giderilmesine yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Zeytin üreticilerinin desteklenmesi ile ilgili planlanmış çalışmalar mevcut mudur? Ülkemizdeki zeytin üretiminin arttırılması ve kalitesinin korunarak desteklenmesi yönünde tarım politikası oluşturulması çalışmaları mevcut mudur? Eğer değilse, bu konunun ivedilikle ele alınması yönünde neler yapmayı planlıyorsunuz? Uluslararası arenada söz sahibi olabileceğimiz nadide ürünler arasında bulunan zeytin hak ettiği değeri almasının sağlanması yönünde neler yapmayı planlıyorsunuz?”