Demirel’den ilginç açıklamalar

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'laiklikten rahatsız olduğunu' düşünmediğini söyledi.

Bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan’ın laikliğin slogan haline geldiği yönündeki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz.” yönündeki sorusu üzerine Demirel, “Başbakan’ın laiklikten rahatsız olduğunu düşünmüyorum. Burası serbest bir ülke. İnsanlar istediği şekilde düşünebilir, İstediği şekilde hareket edebilir ve kanunlar içinde kalmak şartıyla istediği şeyleri söyleyebilir. Bir cenaze töreninde söylenen sözlere başbakan kendi istikametinde cevap verebilir. Bence bunda yadırganacak hiç bir şey yoktur. Bu da çeşitli yorumlara tabi tutulabilir. Ben ayrı bir yoruma tabi tutmak istemiyorum. Bir kaç gün tartışılır sonra başka şeyler tartışılır Türkiye’de.” dedi.

Demirel, “Laiklik anayasa ile ilgilidir. Laiklik birilerinin istiyeceği, birilerinin istemeyeceği bir durum değil. TC anayasası herkesi bağlayan bir anayasa. Onun için hükümler herkesi bağlıyor. Herkesi bağlıyor da hükümeti bağlamıyor diye düşünülemez. ” değerlendirmesinde bulundu. Bürokrasi ve yatırım konusuna da değinen Demirel, bürokrasinin Turkiye’de işi zorlaştırdığını belirterek, “Bürokrasi, işin daha iyi yapılması için konulmuştur. Ama bizim ülkemizde bürokrasi işin yapılışını zorlaştırıyor. dedi. Demirel, “Ben hep hizmete koşarak gittim. Hizmet edenleri de hep teşvik ettim. İnsanın en çok ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetidir. Buraya gelip tedavi olduktan sonra çıkan insanlar (Allah sizden razı olsun) derlerse bu en büyük mükafattır” dedi. Çağdaşlığın uygar ülkelerle yarışmakla olacağını ifade eden Demirel, “Başkalarının yaptığından daha iyisini yapacağız. Bu iş yorgun, yılgın insanların yapacağı iş değildir. Ülkemiz sürekli gelişmektedir. ” diye konuştu.

VALİ KIRAÇ: ADANA KOMŞU ÜLKELERE SAĞLIK HİZMETİ SUNUYOR

Hastanenin açılış programında konuşan Adana Valisi Cahit Kıraç da ilin 2 milyona yaklaşan nüfusu bulunduğuna dikkat çekerek komşu ülkelerin de sağlık ihtiyacını karşıladığını vurguladı. Kıraç, “Dünyanın en büyük onkoloji merkezi bugün burada açılıyor. Yılda yaklaşık 10-15 bin insan buradan sağlık hizmeti alacak. Ayrıca bakanlığımızca da bu bölgeye 400 yataklı hastane yapılması planlanıyor.” dedi. Eğitim ve sağlık alanına yatırım yapacaklara her türlü kolaylıkları sağladığıklarını ifade eden Kıraç, ile yatırım yapan herkese teşekkür etti.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ise Başkent Üniversitesi’nin 1993 yılında kurulduğunu ve 1994 yılından itibaren de dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmaya başladığını dile getirdi. Prof. Dr. Haberal, Adana’daki 3. hastanelerini açtıklarını söyledi. Hastanelerde çağdaş ve modern ortamlarda hizmet verdiklerini belirterek “Artık hastalarımız yurt dışına gitmiyorlar. Yurt dışından hastalar bize geliyor. Atatürk ve silah arkadaşlarına minnettarız. Çünkü onlar olmasalardı bugün bu hizmeti sunamazdık” dedi. Haberal, üniversite bünyesinde 8 bin çalışanın 2 bininin Adana’da olduğunu vurgulayarak, “Çukurova başlı başına ülkenin başkalarına ihtiyaç duyulmadan ülkeye hizmet veren vadisidir. Hizmetler inanıyorum ki, sonsuza kadar devam eder. Buraya yatırım yaparken bizi yerel yönetimler çok yardımcı olurken baskı ve teşvik de ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan açılışı yapılan Başkent Ünivensitesi’nin kurdelasını 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Adana Valisi Cahit Kıraç, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, ve Adana milletvekilleri kesti. Açılış sonra Demirel ve beraberindekiler servisleri gezerek hastalara geçmiş olsun dileğinde bulundu.