Demirel’in yakın arkadaşı öldü

Manisa'nın Kırkağaç İlçesi'nin eski Belediye başkanlarından Kazım Kayadipli, mide kanseri sebebiyle hayatını kaybetti.

Yaklaşık 3 ay önce teşhis konulan Kazım Kayadipli, bir hafta Şifa Hastanesi’nde kaldıktan sonra evine geri dönmüştü. Tedavisine evinde devam edilen Kayadipli, bir haftada sonra hayatını kaybetti.
1979’daki başbakanlığı döneminde Süleyman Demirel’in hapishaneye kadar gelip ziyaret ettiği ve eliyle çay ikram ettiği yakın dostu olan Kazım Kayadipli, 1955 -1960 ve 1989 – 1994 yıllarında Kırkağaç İlçe Belediye Başkanlığı yapmıştı. Süleyman Demirel’in eşinin rahatsızlığından dolayı cenazeye katılamadığı ve ailesine telefonla taziyede bulunduğu bildirilirken, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar ise bizzat ailesini ziyaret etti. Mehmet Ağar, Kazım Kayadipli’nin yeğeni olan şimdiki Belediye Başkanı Rıza Kayadipli ve Kazım Kayadipli’nin oğlu Enis Kayadipli ile evlerinde kısa bir taziye görüşmesi yaptıktan sonra, partisinin ilçe teşkilatına giderek partililerle de görüştü.

Ağar partililere yaptığı konuşmada, “Kazım Bey benim de her biriniz kadar olmasa da, yakından tanıdığım muhterem bir büyüğümüzdü. Arasıra telefonla görüşmemizde ‘Sağlığın nasıl’ diye sorduğumda, ‘Bırak sağlığı, partinin durumu nasıl’ diyecek kadar partisine hayatını vermiş, Demokrat Parti ile hayatına başlamış, Adalet Partisi ve Doğru Yol Parti’si ile üst üste getirerek hayatının yaşama gayesi haline getirmiş muhterem bir büyüğümüzdü. Yüce Allah, rahmetini üzerinden eksik etmesin. Hepimize Kazım abimiz örnek olmalıdır. Siyaset böyle yüksek gayeler için yapılmalı, böylesine haysiyetli hedefler için yapılmalı, bu hedefleri oturttuğumuz vakit Allah başarıyı verir.” dedi. Ağar, partililere teşekkür ederek, “Bu gün burada kendisine yakışır bir biçimde son yolculuğuna uğurladınız; Allah sizlerden Kırkağaçlılar’dan, Manisalılar’dan razı olsun. Biz de geldik ailesi ve sizlerle bu acı günü paylaştık. İnşallah yüce Allah size sağlık versin, huzur versin bundan sonra, acıdan ziyade tatlı günlerde olmayı Allah bize nasip etsin. Müsaade ederseniz Hacı Kazım Kayadipli abimizin ruhuna bir Fatiha okuyalım,” dedi.

Ağar AK Parti’ye de değindiği konuşmasında “Bunlar seçime beş kala milletin ağzına bir parmak bal çalıp, üç beş kuruş dağıtıp, millet de buna kanarsa 5 sene daha aç kalırlar. Bizim yapacağımız iş, biz ürünü üreteni destekleyeğiz,” dedi. Ağar “Biz, öbür palavracı var ya, mazotcu palavracı, onun gibi değil, biz yeşil mazot vereceğiz, çiftçiye farklı mazot vereceğiz, başka yerde kullanılandan daha ucuz mazot vereceğiz, çare yok, ucuz gübre vereceğiz, ucuz tohumluk vereceğiz yani. Biz başka partiler gibi değiliz.” dedi.

Ağar, partililerle hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Kırkağaç’tan ayrıldı.