Demirkazık Dağı’nda 3 dağcı mahsur

NİĞDE'nin Çamardı İlçesi sınırları içinde Demirkazık Zirvesi'ne tırmanış başlatan 3 dağcı, tipi nedeniyle mahsur kaldı.

Niğde kent merkezine 40 kilometre uzalıktaki Aladağlar’ın en yüksek noktası olan 3 bin 756 metre yükseklikteki Demirkazık Zirvesi’ne, Kurban Bayramı tatilinde tırmanış başlatan dağcılar tipide mahsur kaldı. Bugün saat 15.00 sıralarında Çamardı Jandarma Komutanlığı’na gelen ihbarda henüz kimlikleri ve nereden geldikleri bilinmeyen 3 dağcının zirvenin doğu kesimindeki Büyük Demirkazık’ta mahsur kaldıkları belirtildi. Jandarmayı arayan kişinin, mahsur kalan ekipten olduğu ve sağlık durumlarının iyi olduğunu söylediği kaydedildi.

10 KİŞİLİK EKİP YOLA ÇIKTI
AKUT Niğde Temsilcisi Nedim Urcan başkanlığında 10 kişilik ekip, mahsur kalanları kurtarmak için hemen yola çıkarken, çeşitli illerden AKUT ekipleri Niğde’ye hareket etti.
Demirkazık’ta mahsur kalanların durumları hakkında henüz yeterli bilgi sahibi olmadıklarını, jandarmanın söylediğine göre sağlık durumlarının iyi olduğunu öğrendiklerini belirten Nedim Urcan, “Jandarmaya ihbar yapılmış, 3 dağcı Büyük Demirkazık bölgesinde mahsur kalmış. Jandarma ölen olmadığını, mahsur kalanların sağlıklarının iyi olduğunu belirttiklerini söyledi. Bölge karlı ve zorlu bir bölge. Büyük ihtimalle onlara ulaşıp, inmemiz bir günümüzü alacak. Hava müsait olursa, helikopter desteğiyle bu süre kısaltılabilir” dedi.