Demirtaş Avrupa’ya demir attı!

Tutuklanma ihtimali bulunan Demirtaş, Avrupa'dan gelmek bilmiyor.

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, aralık ayı için Avrupa bürolarıyla birlikte yoğun bir program oluşturduklarını ve çalışmalar tamamlanana dek yurtdışında kalacağını açıkladı

Para karşılığı çürük raporu aldıkları belirlenen 183 kişi ile ilgili soruşturma, DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş’ı korkuttu. 3 gün için Belçika’ya giden ancak 19 gündür yurda dönmeyen Demirtaş, DTP Genel Merkezi’nin “18.30 uçağı ile geliyor” açıklamasına rağmen Türkiye yerine Almanya’ya gitti.

DTP Genel Başkanı Demirtaş, aralık ayı için Avrupa bürolarıyla birlikte yoğun bir program oluşturduklarını ve çalışmalar tamamlanana dek burada kalacağını bildirdi. Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada, “demokratik bir proje için hazır olduklarını ve AK Parti’ye açık çek verebileceklerini” ifade ederek, “AKP bildiğini okumaya devam ederse, Kürtler verdikleri emanet oyları geri almasını bilecektir” dedi.

GÖZALTINA ALINACAK

Çürük raporu soruşturması içinde yer alan Demirtaş’ın, Türkiye’ye döndüğünde havaalanında gözaltına alınacağı öğrenildi. Demirtaş ile birlikte Brüksel’de bulunan ve yurda dönen DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, Demirtaş’ın Avrupa’da ne yaptığını bilmediğini söyledi. DTP Brüksel Temsilcisi Faik Yağızay ise, “Ben Bulgaristan’a gittim ve Belçika’ya döndükten sonra bir daha kendisinden haber alamadım. Normalde Türkiye’ye dönmesi gerekiyordu” dedi.

12 yıl cezaevinde yatan ve şartlı salıverilen Demirtaş, yeni bir suçtan hüküm giydiği takdirde kalan cezasını da çekecek. Demirtaş’ın hakkında 10 yıla kadar hapis istenen çürük davasının tamamlanmasına kadar Belçika ya da Almanya’ya yerleşebileceği bildirildi.

AKŞAM