Demirtaş Bismil olayları için hükümeti göreve çağırdı!

Demirtaş, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinden bir kişinin hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili olarak şunları söyledi.

BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinden bir kişinin hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili olarak hükümetin derhal sorumlular hakkında işlem yapması gerektiğini söyledi.
Olayın yaşandığı Bismil'e gelerek basın toplantısı düzenleyen Demirtaş, son günlerde Türkiye'de yaşanan birçok hukusuzluğu protesto etmek için gösteriler yapıldığını hatırlattı. Demirtaş, "Burada bir basın açıklaması yapıyor. Basın açıklamasından sonra kitlenin büyük bir kısmı dağılıyor geri kalan küçük grupla polisler arasında küçük çaplı bir arbade yaşanıyor. O sırada o arbedenin yaşandığı sırada güvenlik güçleri gerek mermi kullanarak göstericilere ateş açıyor." diye konuştu.
Burada büyük senaryoların büyük planların olduğunu anlatan Demirtaş, "Bunlar devreye konulmaya çalışılıyor. Hükümet devlet bunlar ortaya çıkarmakla hükümlüdür ve bunu yapmıyorsa bu planın bir parçasıdır dedik. Şimdi öylesine kritik bir dönemden geçilirken hükümetten beklenen şey sivil itaatsizlik yapan halk kitlelerine hükümetin demokratik yöntemle cevap vermesi gerekiyordu bu taleplere." görüşlerini savundu.

SORUMLULAR AÇIĞA ALINMALI
Polisin müdahalesinin işkenceye varan düzeye ulaştığını belirten Demirtaş, bu gidişatın durdurulması için defalarca hükümete ilettiklerini ve hiçbir görüşmede sonuç alınamadığını söyledi. Demirtaş, "Polis şiddetini arttırmıştır. Sokak işkencesine dönüşmüştür orantısız şiddet. Bismil'deki bu sonu rastgele oluşmuş bir sonu değildir. Bunun aylardır süren bir alt yapı hazırlığı vardır. Şimdi bugün eğer Bismil'de vatandaşlara hedef gözeterek açıktan gerçek mermilerle ateş edilip bir katliam gerçekleştirmek isteniyorsa ve bu hükümetin emrindeki polis tarafından yapılıyorsa bizim bu saatten sonra hükümetten beklediğimiz şey derhal sorumluların açığa alındığını gözaltına alındığını derhal açıklamalıdır. İkincisi bu polis işkencesinin biteceğine dair açıklama yapmalı. Bu halk yüzbinlerle milyonlarla meydansdansa bu artık hükümet tarafından dikkate alınmayacak bir durum değildir. Eğer hükümet ben bu taleplere katliamla işkenceyle karşılık veriyorum buradan bir barışın çıkmayacağı bu tablodan anlaşılıyor." diye konuştu.

"İÇİŞLERİ BAKANINA EKSİK BİLGİ VERİLMİŞ"
Bismil'deki olayın saptırılmaya çalışıldığını öne süren Demirtaş, "Bu katliamdan sonra olay çarptırılmaya çalışılıyor. Biraz önce İçişleri bakanına vekalet eden bakanla görüştüm elinizdeki belgeler nedir diye sorduk? Buradan ilçeden kendisine aktarılan bilgi şudur göstericiler bir grup güvenlik gücünü sıkıştırmış güvenlik güçleri de havaya ateş edilmiştir. Ortada bir ölü 3 yaralı var ama polis havaya ateş açmıştır. Şimdi anlaşılıyor ki buradaki katliamı örtbas etmeye çalışacaklar devlet eliyle. Çok büyük bir tezgah var. Çok büyük bir siyasi imha operasyonları var. Burada bunun bir ayağı harekete geçirilmiştir. Devletin kurumları ne kadar içindedir bilemeyiz ama hükümetten devletten bağımsız gerçekleşmesi mümkün değildir. Şimdiye kadar bu katliamın suçluları kimdir henüz bilinmiyor. Hükümete çağrı yapıyorum. Bu halk durup dururken sokağa çıkmıyor. Bu halk barış için demokratik talepleri için sokakta."

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZLA EN KISA ZAMANDA GÖRÜŞECEĞİZ"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşemediğini anlatan Demirtaş şunları söyledi: "Görüşmeyi iptal etmemiz bir tepkiden kaynaklı değildir. Bu olay üzerine iptal ettik. En kısa sürede sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmek isteriz. Ama sayın Cumhurbaşkanının da halkın içinde bulunduğu bu ızdırabı bu zulmü görmesi gerekir. Bunun durması için müdahale etmesi gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı isterse günde 10 defa da görüşebiliriz."