Demirtaş: Bunu herkes kabul edecek

Demirtaş, hükümetin PKK'yla masaya oturması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Demirtaş, koalisyonla yönetilmenin Türkiye için artık bir zorunluluk haline geldiğini belirtirken, hükümetin PKK’yla masaya oturması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Seçim çalışmaları için bulunduğu Almanya’da Deustche Welle’den Özlem Coşkun’un sorularını yanıtlayan Demirtaş, 2 Ekim’de seçim beyannamelerini ve sloganlarını Ankara’da yapacakları basın toplantısıyla açıklayacaklarını belirtirken, “Türkiye artık koalisyonlarla yönetilmek zorunda ve bunu herkes kabul edecek” diye konuştu.

Şu anda Türkiye’nin bir numaralı gündeminin ‘ölümleri durdurmak’ olması gerektiğini kaydeden Demirtaş, ABD’nin aksine YPG’yi terör örgütü ilan eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “Türkiye’nin YPG’yi terör örgütü ilan etmesi için hiçbir gerekçe yok. YPG sadece topraklarını koruyan, IŞİD ile mücadele eden bir örgüt. Kaldı ki Türkiye zaman zaman YPG ile işbirliği yaptı. Süleyman Şah Türbesi’nin taşınması konusunda ya da Kobanı’ye yardım gönderilirken Türkiye sınırları üzerinden gidildi. Eğer cumhurbaşkanının dediği gibi YPG bir terör örgütü ise o zaman cumhurbaşkanı terör örgütüne yardım etti. Çelişki aslında budur” sözleriyle eleştirdi.

Bu iş müzakerelerle çözülür, bunu hükümet biliyor:

“Bütün dünya Kürtlerle işbirliğine giderken, Türkiye’nin uzaklaşması, Türkiye’ye kazandıracak bir yaklaşım değildir” diyen Demirtaş, hükümete bir kez daha PKK’yla masaya oturma çağrısı yaptı.

Demirtaş, şöyle devam etti: “Müzakereye hazır olduğunu söyleyen bir örgüte karşı, artık operasyon yapmak yerine onu masaya çekmek en makul olandır. Türkiye’ye faydalı olacak budur. Fakat şu anda AKP, topluma vereceği güvensizlik hissiyle eğer beni seçmezseniz başınıza bu felaketler gelebilir şeklinde alt mesaj vermeye çalışıyor. O nedenle silahların susmasına hiç bir şekilde olumlu yanıt vermiyor. Hâlbuki hükümet yetkilileri çok iyi biliyor, bu iş müzakerelerle çok rahat çözülebilir.”