Demirtaş MHP ve CHP’yi çok kızdıracak

Demirtaş, Anayasa değişiklikle ilgili olrak CHP ve MHP'nin reddedici ve statükocu anlayışlarını eleştirdi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa değişiklik taslağıyla ilgili, ”Paket, bu haliyle Komisyondan geçer ve Genel Kurula gelirse, bu, AKP’nin taslağı olarak kalır” dedi.

Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dört bir yanında, milyonlarca kişinin katılımıyla Nevruz kutlamasının gerçekleştirildiğini söyledi. Resmi Nevruz kutlamaları için ”komik” nitelemesinde bulunan Demirtaş, Nevruzun bir halk bayramı olduğunu, herkesin bu bayramı halk gibi kutlaması gerektiğini belirtti.

Demirtaş, kutlamalarda, halkın barışçıl çözüme hazır olduğunu gösterdiğini, ”muhataplık” tartışmasına son verdiğini savunarak, ”Hükümete ve devlete şunu söylüyoruz; ya bu halkın taleplerini dikkate alacaksınız ya da bu halk sel gibi coşup tüm engelleri aşarak özgürülüğüne, eşit yurttaşlık hakkına kavuşacaktır” dedi.

Hükümetin, Nevruzun siyasi mesajlarını doğru okuması gerektiğini belirten Demirtaş, halkın, çözümün yolunu ve muhatabını bizzat gösterdiğini, Nevruzun bu yönüyle bir çözüm referandumu olduğunu anlattı.

Demirtaş, hükümetin artık ”muhatap bulamıyoruz” şeklinde bir şikayette bulunamayacağını ifade etti.

Terör örgütü elebaşı hakkında ”sayın” ibaresi kullanan Demirtaş, ”Meydanlar, ‘Muhatap biziz, seçilmişlerimizdir, halk iradesidir, BDP’dir’ demiştir. Milyonlarca yurttaş, ‘BDP elbette muhataptır ancak kalıcı barış için Abdullah Öcalan’ın ve PKK’nın da diyaloğun bir parçası haline getirilmesi gerekir’ düşüncesini Nevruzda dile getirmiştir” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kürtlerin bu ülkenin asli unsurları olduğundan söz ettiğini ifade eden Demirtaş, ”Kürtler de kendini tam olarak bu şekilde tarif ediyor. Ancak Kürtler, bu ülkenin asli unsuru olmaktan kaynaklı hakları ile birlikte asli unsur olunacağını söylüyor. Başbakan’ın, ‘Kürtler bu ülkenin asli unsurudur’ derken yapmak istediği şey aslında, ‘hepimiz tekiz, hepimiz tek ırktanız, tek milletiz’ anlayışını sağlamlaştırma söylemidir” dedi.

Nevruz kutlamalarında Türkiye’nin hiçbir yerinde sıkıntı yaşanmamasının nedeninin, Nevruzun yasaklanmamasından kaynaklandığını dile getiren Demirtaş, geçen yıllarda, yasakçı anlayış nedeniyle Nevruz kutlamalarının olaylı geçtiğini vurguladı.

Demirtaş, Nevruz’da halkın, taleplerini ısrarlı ve net bir şekilde dile getirdiğini belirterek, hükümetin bu talepleri görmezden gelmesinin sosyal patlamalara yol açabileceğini iddia etti.

ANAYASA DEĞİŞİKLİK TASLAĞI

Selahattin Demirtaş, Anayasa değişiklik teklifi taslağının değerlendirirken de toplumun yüzde 80’inin yeni bir anayasa istediğini söyledi.

Türkiye’nin darbe anayasası ile yaşamak istemediğini kaydeden Demirtaş, şöyle devam etti:

”Yeni anayasa konusunda bu kadar toplumsal destek sağlanmışken, yama bir anayasa ile toplumun karşısına çıkmak, halkın gerisine düşmektir. Halk artık Kenan Evren anayasasından bıktı ama AKP bıkmadı, halen ona sarılmış. Yeni anayasa yapmanızın önünde nasıl bir engel var? Niye 20 madde, niye 60 madde değil? Neden sadece özellikle yüksek yargının hedeflendiği paketle toplumun karşısına çıkılıyor? Bu kuşku yaratıyor. AKP sadece kendi iktidarını, günü kullanmaya yönelik bir anayasa paketiyle önümüze geliyor.”

Yeni anayasa teklifi taslağını incelemeye başladıklarını, bu konuda önerilerinin olacağını belirten Demirtaş, ”Paket, bu haliyle Komisyondan geçer ve Genel Kurula gelirse, bu, AKP’nin taslağı olarak kalır” ifadesini kullandı.

Seçim barajının düşürülmesi halinde oluşacak demokratik bir parlamento zemininde güçlü bir sivil anayasa yapma imkanını daha kolay olacağını kaydeden Demirtaş, ”Seçim barajı konusunda üç kafadarlar çok rahat anlaşıyorlar. CHP, MHP ve AKP’nin en rahat anlaştığı konu bu. Parlamentoda olmanın verdiği rahatlıkla, demokratikleşmeyi tıkayan üç güç haline geldi bu partiler” diye konuştu.

BDP’nin anayasa değişikliği ile ilgili tavrının iyi anlaşılması gerektiğini belirten Demirtaş, CHP ve MHP gibi, daha paketi görmeden reddeden, statükocu, tıkayıcı tavır içinde olmadıklarını söyledi. Selahattin Demirtaş, yapıcı muhalefetle bu paketin daha fazla demokrasi içermesi için çaba sarf edeceklerini dile getirdi.

Demirtaş, ”Türkiye’de 100 bin kaçak Ermeni gerekirse sınır dışı edilir” anlayışının, AK Parti’nin demokrasi anlayışının bir göstergesi olduğunu ileri sürdü. Bunun, 1915 anlayışının 2010 versiyonu olduğunu iddia eden Demirtaş, ”Talat ve Enver paşaların 2010 versiyonu…” dedi.

1777 YIL CEZA İSTENİYOR

Selahattin Demirtaş, BDP milletvekilleri ile kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk ve eski milletvekili Aysel Tuğluk hakkında 406 fezleke bulunduğunu, 25 ayrı ceza maddesinde sorumlu tutulduklarını ve toplam 1777 yıl cezayla yargılandıklarını söyledi. TBMM’deki fezlekelerin yüzde 90’nın kendileri ile ilgili olduğunu anlatan Demirtaş, şöyle devam etti:

”Yakında son gelen fezlekelerle birlikte istenilen cezaların toplamı 2 bin yılı aşacak ve bir milletvekili için ortalama 100 yıl ceza istenmiş olacak. Allah hepimize uzun ömür versin yatarız, problem değil. Ama bu durum Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunar mı? 22 siyasetçi burada yüzlerce yıl cezayla yargılanacak. Siz ortaya bir anayasa paketi getirmişsiniz, sorunların hiç birine çare olmayacak ve BDP’den de açık destek isteyeceksiniz. El insaf…”

Grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, ”Türk ve Tuğluk’un yeninden Meclise dönüşünün yolu açılabilir mi?” yönünde tartışmalarının başladığına ilişkin soru üzerine, ”Sayın Türk ve Tuğluk’un milletvekilliklerinin düşürülmesi büyük haksızlık ama Sayın Türk ve Tuğluk’un Meclise dönme ihtimali üzerinden BDP’nin ağzına bir parmak bal çalma zihniyetini biz kesinlikle reddediyoruz. Mesele kişi meselesi değildir. Biz Türkiye’nin demokrasisi açısından meseleye bakar ve böyle bir tartışmanın içinde olmayız. Son derece tuzak bir tartışmadır” dedi.

Demirtaş, anayasa değişikliği teklif taslağına ilişkin soru üzerine de incelemelerin devam ettiğini bazı yasa değişikliği taleplerinin de olabileceğini söyledi.