Demirtaş: Öncekilere göre daha güçlü ayakları yere basan bir süreç

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin, "Şu an yürüyen süreç, bizler açısından yeterince açıklığa, şeffaflığa kavuşmasa da öncekilere kıyasla daha güçlü, daha ayakları yere basan bir süreç olarak yürüyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm sürecine ilişkin, “Şu an yürüyen süreç, bizler açısından yeterince açıklığa, şeffaflığa kavuşmasa da öncekilere kıyasla daha güçlü, daha ayakları yere basan bir süreç olarak yürüyor. Bu bir yıllık süreci tarafların birbirine güven duyması, birbirini tanıması, birbiriyle konuşabilecek zemini yakalaması açısından değerli bir yıl olarak ele aldık” dedi.

Demirtaş, Fransız Parlamentosu’nda düzenlenen ‘Kaynayan Ortadoğu’da Kürtlerin Durumu’ başlıklı konferansa katıldı. Süreç boyunca ilk kez ordunun ateşkese fiilen uyduğunu kaydeden Demirtaş, PKK’nın da önemli bir kısmının Türkiye sınırları dışına çıkarak ateşkese uyduğunu belirtti. Demirtaş, ”Gerçekten İmralı’da hükümet adına bir heyet, Başbakan’ın da arkasında durduğu bir şekilde görüşmeleri sürdürdü” diye konuştu.

Artık müzakerelere geçilmesi gerektiğine de vurgu yapan BDP Eş Genel Başkanı, ”Geçmişi yüzyıldan daha fazla bir zamana tekabül eden ve bölgesel bir sorun olarak ifade ettiğimiz Kürt sorununun kapsamlı olarak görüşülebilmesi ancak müzakereyle çözüme kavuşturulmasıyla mümkündür” şeklinde konuştu.

Konferansa katılan PYD Eş Başkanı Salih Müslim de, Libya ve Tunus’ta yaşananların kendi ülkelerinde yaşanmasından endişe ettikleri için kendilerini savunma ihtiyacı hissettiklerini vurguladı. Müslim, Tunus, Mısır ve Libya’da ayaklanma sonrası oluşan iktidarların da halkların taleplerinden uzak olduğunu savundu. Müslim, bir katılımcının Suriye’de yaşananları anlatırkan geçtiğimiz ay kaybettiği oğlu Şervan Müslim’i hatırlatması üzerine ise gözyaşlarına hakim olamadı.